BionicOpter, ko nas navdahne let kačjega pastirja

Z BionicOpter-jem, popolnim tehnološkim simulatorjem kačjega pastirja, je Festo dosegel nov mejnik v bioniki. Zaradi izredno lahke konstrukcije, integracije funkcij in monitoringa pogojev, se BionicOpter z lahkoto premika po zraku.

Ultra lahek akrobat v zraku

Tekom evolucije je narava razvila sofisticirane, enostavne in učinkovite rešitve, ki zadostijo vsakodnevnim potrebam vsake vrste. Splača se pobliže pogledati, da pridemo do dna skrivnostim biologije; z vedoželjnim, odprtim duhom lahko pridobimo dragocene impulze za tehnologijo danes in v prihodnje.

Kačji pastir je tekom 300 milijonov let dolge evolucije postal zelo poseben, saj je razvil edinstven način letenja. Giblje se namreč v vseh smereh brez napora, v zraku lahko lebdi ter jadra brez mahanja s krili. Njegova sposobnost, da premika svoja para kril neodvisno pomeni, da lahko upočasni ali se obrne naenkrat, naglo pospeši in celo leti vzvratno. Realizacija visoko kompleksnih letalnih karakteristik kačjega pastirja zagotovo ni bila lahka naloga. Vendar pa je raziskovalcem Bionic Learning Network pri Festu, mreži ki jo Festo deli s poznanimi univerzami, inštituti in razvojnimi družbami, uspelo prav to, tudi do perfekcije. BionicOpter je prvi model sploh, ki obvladuje več letalnih pogojev kot helikopter, letalo in jadralno letalo skupaj.

Bionic Learning Network: navdih iz narave

Nič ni tako učinkovito kot narava. To je razlog, zakaj Festo vlaga znatne napore v prenos bioloških principov v inženirski svet.

Lahka konstrukcija

Umetni kačji pastir je resnično lahek. Z razponom kril 63 cm in dolžino telesa 44 cm, tehta samo 175 g, kar je posledica izjemno lahke (ultra lahke) konstrukcije BionicOpter-ja. Njegova krila so izdelana iz okvirja iz ogljikovih vlaken in prevleke iz tanke folije. Struktura njegovega ohišja in mehanske komponente, narejene iz fleksibilnega poliamida in terpolimera tvori fleksibilen in ultra lahek sistem, ki je še vedno čvrst. Zelo majhna rebrasta kletka obdaja baterijo, osem servomotorjev, visoko zmogljiv ARM procesor ter senzorje in brezžične module.

FESTO, d. o. o.

Blatnica 8

1236 Trzin

Tel.: 01 530 21 00

www.festo.com

 

Več o članku

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 44 (11-2023)

Po razburkanem poletju se počasi vračamo v ustaljene tirnice in v tokratni številki revije Svet mehatronike boste lahko brali o pasivnem hlajenju prostorov. Zanimiv pri tem novem načinu je princip, kako so raziskovalci naredili prototip hladilnika, ki za svoje delovanje ne potrebuje električne energije. Res je, da je ta prototip še zelo drag, ampak če kolikor toliko poznamo človeštvo, se bo tudi izdelava takšnega hladilnika pocenila.

Stičišče znanosti in gospodarstva

Celjski sejem letos je letos obiskalo več kot 65.000 obiskovalcev.

Svetovno prvenstvo v robotiki Robocup 2023

V mesecu juliju 2023 so se dijaki ŠC Celje Srednje šole za strojništvo na podlagi uvrstitev v preteklih letih udeležili svetovnega prvenstva v robotiki RoboCup 2023 v Bordeaux-ju v Franciji.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!