Nanotehnologija za večjoenergetsko učinkovitost

Po vseh danes dostopnih podatkih bo nanotehnologija pri razvoju ogrevalnih in hladilnih sistemov v naslednjih desetih letih bistveno povečala učinkovitost ter zmanjšala izgube pri proizvodnji.

Vsvetu se intenzivno iščejo nove in inovativne rešitve, kako z manj materialov izdelati naprave, ki bodo učinkovite, varne in prijazne do okolja in ljudi. Spremembe pri uporabi nanotehnologije in novih materialov se že dogajajo, nanotehnologija bo še zlasti pomembna pri varnosti in optimizaciji celotnih sistemov, njena prednost bo v usklajenosti tehnologije z naravo. Nanotehnologija povezuje gospodarski razvoj z zmanjšano porabo materialov in večjo energetsko učinkovitostjo. Znanost sicer že zdaj ponuja vrsto zanimivih razvojnih konceptov, mnogi dosegajo odlične laboratorijske rezultate, v realnem okolju pa so nesprejemljivi ali ekonomsko neupravičeni. Premajhen je tudi učinek prenosa znanstvenih dosežkov v realno prakso, zlasti v izdelke in storitve z visoko dodano vrednostjo.

Podpreti razvoj elektrokalorikov

V zadnjih letih se hitro razvijajo elektrokaloriki, še zlasti nanoelektrokaloriki na Institutu Jožef Stefan na odseku K5 in tudi v okviru Centra odličnosti NAMASTE. Elektrokaloriki so novi materiali, ki spreminjajo temperaturo z uporabo električne napetosti. Elektrokalorični pojav je največji v nanomaterialih. Večslojni keramični in polimerni nanofilmi so najboljši kandidat za nove hladilne elemente na osnovi elektrokaloričnega pojava. Prihod naprav, izdelanih na tem načelu, je le še vprašanje časa. Če bi njihov razvoj finančno še bolj podprli, bi lahko v krajšem času pričakovali tudi aplikativne rezultate. Elektrokalorike so strokovnjaki predstavili tudi na enem od dogodkov Nanotehnološki dnevi, ki jih organiziramo na OZS. Gospodarstvo potrebuje nove tehnologije in nova znanja, kar potrjujejo mnogoštevilni strokovni dogodki našega odbora za znanost in tehnologijo, ki ga vodim pri OZS.

Odbor za znanost in tehnologijo pri OZS

www.ozs.si

 Več o članku

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 49

Ste se kdaj vprašali, kako lahko žuželke potujejo tako daleč izven svojega gnezda in še vedno najdejo pot? Odgovor na to vprašanje ni pomemben le za biologijo, temveč tudi za izdelavo umetne inteligence za majhne avtonomne robote. Raziskovalce TU Delft, ki se ukvarjajo z droni, so navdihnile biološke ugotovitve o tem, kako mravlje vizualno prepoznavajo svoje okolje in ga kombinirajo s štetjem svojih korakov, da se varno vrnejo domov.

Novi senzor sile in navora SensONE T80

Novi senzor sile in navora SensONE T80 ima vgrajeno pritrdilno prirobnico optimizira kobote za težke tovore.

SCHUNK CoLab – kjer je mogoče v realnih pogojih potrditi nove pristope avtomatizacije

Zaupajte dolgoletnim izkušnjam MB-NAKLO in preizkusite svojo aplikacijo v CoLab SCHUNK!

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!