Merjenje fizikalnih veličin preko tokovne merilne zanke 4…20mA

Tokovna merilna zanka je v industriji zelo razširjena zaradi svoje enostavnosti in velike imunosti na motnje okolice.

 

Čeprav poznamo cenejša vodila digitaliziranega analognega signala (n.pr.RS 485), je za nekaj meritev (npr. 4), smotrno uporabiti tokovno merilno zanko. Glavni element v tokovni zanki je merilni pretvornik, ki pretvarja signale senzorjev fizikalnih veličin temperatura, tlak, vlaga,..) v standardni signal tokovne zanke – tok 4 … 20 mA.

Prednosti tokovne merilne zanke:

  • enostavno ožičevanje in lociranje napak,
  • dvovodno napajanje merilnih pretvornikov preko merilne zanke,
  • možne dolge povezave med merilnim mestom in merilnikom.

Slabosti:

  • veliko ožičenja,
  • cenovno dražja varianta od digitalnih vodil.

Ko merimo v ugodnih pogojih za delovanje elektronike (temperatura pod 80°C, vlaga pod 80%RV, itd.), uporabimo pretvornike , ki imajo senzorje vgrajene v pretvornik. Tako dobimo pretvornike temperature, vlage, tlaka, itd. z izhodnim tokom 4 … 20 mA, ki je realen podatek meritve.

Ko pa merimo v za elektroniko neugodnih pogojih, kot so temperature nad 80°C, močni tresljaji, vlaga , …, pa uporabimo merilni pretvornik ločeno od tipala. V tem primeru je na motnje okolice najbolj občutljiva povezava v merilni zanki – povezava senzorja (npr. temperaturno tipalo) z merilnim pretvornikom. Tipalo moramo zato nujno povezati s pretvornikom z oklopljenim kablom in ga peljati stran od energetskih kablov.

Velja pravilo, naj bo merilni pretvornik čim bliže senzorju, da se izognemo motnjam okolice.

Elektronika Pahor d.o.o.

Brnčičeva 9a, 1231 LJ-Črnuče

Tel: +386 (01) 561 51 20

www.termomer.com

Več o članku

Sorodni članki

Zadnji članki

Plastožer – naprava za drobljenje pločevink in plastike

V petek, 5. 5. 2023 se je odvilo finale že 10. Junior Achivement nacionalno tekmovanje programa Moje podjetje, ki so ga izvedli na na Gospodarski zbornici Slovenije.

MIEL OMRON na sejmu MIS’23

MIEL OMRON na sejmu MIS'23

Svet mehatronike 42

v industriji so materiali različnih izdelkov zelo pomembni. Pomembno je, da je nek material trden, žilav – seveda odvisno od uporabe. Pri nekaterih primerih uporabe pa je pomembno, da je material tudi elastičen in da se po obremenitvi vrne v svoj položaj. Tako so japonski znanstveniki naredili nov material - leguro na osnovi bakra, ki ima elastično obremenitev večjo od 4,3%. Tak material bi lahko prišel prav v proizvodnji naprav za športnike, v medicinskih napravah ter verjetno še kje drugje.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!