Merjenje fizikalnih veličin preko tokovne merilne zanke 4…20mA

Tokovna merilna zanka je v industriji zelo razširjena zaradi svoje enostavnosti in velike imunosti na motnje okolice.

 

Čeprav poznamo cenejša vodila digitaliziranega analognega signala (n.pr.RS 485), je za nekaj meritev (npr. 4), smotrno uporabiti tokovno merilno zanko. Glavni element v tokovni zanki je merilni pretvornik, ki pretvarja signale senzorjev fizikalnih veličin temperatura, tlak, vlaga,..) v standardni signal tokovne zanke – tok 4 … 20 mA.

Prednosti tokovne merilne zanke:

  • enostavno ožičevanje in lociranje napak,
  • dvovodno napajanje merilnih pretvornikov preko merilne zanke,
  • možne dolge povezave med merilnim mestom in merilnikom.

Slabosti:

  • veliko ožičenja,
  • cenovno dražja varianta od digitalnih vodil.

Ko merimo v ugodnih pogojih za delovanje elektronike (temperatura pod 80°C, vlaga pod 80%RV, itd.), uporabimo pretvornike , ki imajo senzorje vgrajene v pretvornik. Tako dobimo pretvornike temperature, vlage, tlaka, itd. z izhodnim tokom 4 … 20 mA, ki je realen podatek meritve.

Ko pa merimo v za elektroniko neugodnih pogojih, kot so temperature nad 80°C, močni tresljaji, vlaga , …, pa uporabimo merilni pretvornik ločeno od tipala. V tem primeru je na motnje okolice najbolj občutljiva povezava v merilni zanki – povezava senzorja (npr. temperaturno tipalo) z merilnim pretvornikom. Tipalo moramo zato nujno povezati s pretvornikom z oklopljenim kablom in ga peljati stran od energetskih kablov.

Velja pravilo, naj bo merilni pretvornik čim bliže senzorju, da se izognemo motnjam okolice.

Elektronika Pahor d.o.o.

Brnčičeva 9a, 1231 LJ-Črnuče

Tel: +386 (01) 561 51 20

www.termomer.com

Več o članku

Sorodni članki

Zadnji članki

Nove priložnosti – Mikro-kompaktiranje in varjenje v eni napravi

Uporovno varjenje kot postopek za izdelavo visokokakovostnih zvarov med električno prevodnimi in mehanskimi komponentami je že dolgo uveljavljen in preizkušen postopek.

Ethernet po eni parici (SPE – Single Pair Ethernet) – prihodnost IIOT

V četrti industrijski revoluciji, oz. Industriji 4.0, bodo inteligentna omrežja prinesla temeljne spremembe. Industrija 4.0 predstavlja ogromen potencial za večjo profitabilnost in fleksibilnost industrije, okrepitev gospodarstvene konkurenčnosti, za visok življenjski standard in nova delovna mesta.

IFAM 2024 je praznoval 19. obletnico

Kako hitro teče čas, drage bralke in dragi bralci. Ni prav dolgo nazaj, ko smo skupaj s podjetjem ICM organizirali prvo konferenco Trendi in tehnologije v avtomatizaciji v Portorožu.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!