Varna proizvodnja v industriji 4.0

Proizvodni objekti in sestavni deli industrije 4.0 so povezani z internetom, medsebojno omreženi in s tem odprti za napad. Z laboratorijem za varnost IT imajo raziskovalci inštituta Fraunhofer preizkusno okolje za simuliranje napadov na to omrežje in za odkrivanje morebitnih vrzeli. Možnosti bodo predstavili na letošnjem hanovrskem sejmu.

Krasni novi svet proizvodnje: Za verige dodane vrednosti, ki jih sestavlja več objektov, so v industriji 4.0 medsebojno povezani različna oprema, robotika, sistemske komponente, miniračunalniki in tipala. Pri tem izmenjujejo podatke, pridobivajo stanje opreme in sestavnih delov, računajo optimalno zaporedje delovnih postopkov, pripravljajo urnike rabe opreme ter še marsikaj. Z vstopom komunikacij v tovarne preko internetnih tehnologij pa se povečuje tudi varnostno tveganje. Poleg že znanih virusov obstajajo tudi novi zlonamerni programi po meri, ki ogrožajo omrežene proizvodne obrate. Ti lahko izvohajo parametre sistema, daljinsko upravljajo stroje, vplivajo na regulacije ali ohromijo postopke. Omrežja industrije 4.0 zato potrebujejo posebne varnostne ukrepe, napredno omrežno tehnologijo in učinkovite načine preizkušanja, ki zaznavajo varnostne vrzeli in jih zanesljivo zapirajo. Inštitut Fraunhofer za optroniko, sistemske tehnologije in uporabo slik (Institute of Optronics, System Technologies and Image Exploitation – IOSB) v mestu Karlsruhe ima poseben varnostni laboratorij IT za proizvodne tehnologije ter avtomatizacijo, ki zagotavlja varno okolje za preučevanje morebitnih napadov na proizvodna omrežja, preučevanje njihovih učinkov in s tem iskanje novih strategij ter primernih zaščitnih ukrepov. Raziskovalcem omogoča tudi preučevanje varnostnih funkcij klasičnih komunikacijskih standardov in protokolov za sisteme za industrijsko avtomatizacijo. To med drugim vključuje tudi šifriranje podatkov za preprečevanje piratstva, industrijskega vohunjenja in sabotaž.

www.fraunhofer.de

Več o članku

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 50

Kot ste verjetno opazili že na naslovnici, v uredništvu praznujemo izdajo 50. številke revije. To pomeni, da revijo izdajamo že več kot 12 let, saj na leto izidejo štiri številke.

Dnevi industrijske robotike 2025

Dnevi industrijske robotike 2025 so se tradicionalno odvijali na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani med 1. in 3. aprilom. Letošnja, že 21. izvedba dogodka, ki ga organizira Laboratorij za robotiko, je študentom ponovno ponudila priložnost za praktično delo z roboti in soočenje z izzivi iz industrijskega okolja.

Nova visokozmogljiva energetska veriga TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP

Neomajno trdna, z robustnim videzom in neverjetno vzdržljivostjo: razvoj nove serije energetskih verig TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP so navdihnili grizliji.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!

Politika zasebnosti

Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

Več: https://svet-me.si/politika-zasebnosti/