Hitro vzorčenje »oversampling«

smlogo color

Hitro vzorčenje oz. »oversampling« je poseben način vzorčenja signala, kjer lahko dosežemo zelo kratke čase vzorčenja za digitalne signale do 1µs in za analogne signale 10 µs.

S hitrim vzorčenjem se signal v modulu za hitro vzorčenje zajema z večjo frekvenco, kot je frekvenca prenosa podatkov na krmilnik. Čas vzorčenja je tako krajši od komunikacijskega cikla, znotraj enega cikla pa se izvede večkratni zajem signala. Število vzorcev znotraj enega komunikacijskega cikla imenujemo faktor hitrega vzorčenja (»oversampling factor«). Da se zagotovi ustrezno kronološko zaporedje vzorcev, se celoten paket zajetih vzorcev prenese na krmilnik v naslednjem komunikacijskem ciklu.

Doseganje krajših časov cikla z visoko zmogljivimi področnimi vodili (fieldbus) in zmogljivimi procesorji je ena od možnosti izboljšanja resolucije zajema signala. Druga možnost pa je z visoko ločljivimi vhodno izhodnimi moduli. Takšen pristop k boljši časovni resoluciji zahteva zanesljivo časovno povezavo med vsemi napravami v sistemu.

Zanesljivo časovno sinhronizacijo med napravami v sistemu dosežemo s porazdeljeno uro (»distributed clock«) v EtherCAT področnem vodilu (slika 1). Lokalna ura na EtherCAT slave enoti predstavlja enoten sistemski čas. Razlika v internem delovanju EtherCAT protokola med EtherCAT slave enotami se izračuna, te mikro zakasnitve pa so kompenzirane po sinhronizaciji ure na EtherCAT slave enoti. Tako dobljen enoten čas na celotnem EtherCAT omrežju omogoča zanesljivo kronološko povezavo med posameznimi dogodki v celotnem sistemu z natančnostjo manj kot 100 ns.

www.beckhoff.si

Več o članku si preberite v PDF reviji!

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 49

Ste se kdaj vprašali, kako lahko žuželke potujejo tako daleč izven svojega gnezda in še vedno najdejo pot? Odgovor na to vprašanje ni pomemben le za biologijo, temveč tudi za izdelavo umetne inteligence za majhne avtonomne robote. Raziskovalce TU Delft, ki se ukvarjajo z droni, so navdihnile biološke ugotovitve o tem, kako mravlje vizualno prepoznavajo svoje okolje in ga kombinirajo s štetjem svojih korakov, da se varno vrnejo domov.

Novi senzor sile in navora SensONE T80

Novi senzor sile in navora SensONE T80 ima vgrajeno pritrdilno prirobnico optimizira kobote za težke tovore.

SCHUNK CoLab – kjer je mogoče v realnih pogojih potrditi nove pristope avtomatizacije

Zaupajte dolgoletnim izkušnjam MB-NAKLO in preizkusite svojo aplikacijo v CoLab SCHUNK!

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!