Simatic Web Server

smlogo color

Tokrat bomo od bližje pogledali spletni strežnik, ki je integriran v Simatic krmilnikih serije S7-1200 in S7-1500. Opisali bomo razlike med spletnim strežnikom za obe seriji. Strežnik nam poleg številnih obstoječih možnosti omogoča tudi uporabo poljubnih, uporabniško definiranih spletnih strani. Predstavili bomo tudi kako beremo in zapisujemo podatke na poljubno spletno stran.

Najprej moramo opozoriti, da je spletni strežnik pri seriji S7-1200 možen od firmware-a verzije 3.0 naprej. Za začetek bomo predstavili, kaj omogoča spletni strežnik, kako ga aktiviramo na posameznem krmilniku in s katerimi napravami lahko dostopamo do strežnika. Na kratko bomo opisali posamezne funkcije, ki nam jih omogoča in kako je poskrbljeno za varnost. Posvetili se bomo tudi uporabniško definiranim spletnim stranem. Pogledali si bomo kakšne prednosti nam omogočajo poljubne uporabniške strani in kakšne so možnosti uporabe različnih knjižnic, s katerimi se nam odprejo številne nove opcije, predvsem na področju vizualizacije.

Spletni strežnik lahko uporabljamo preko poljubnega spletnega brskalnika, torej ga lahko uporabljamo na različnih klientih, od klasičnega računalnika, tabličnega računalnika do pametnega telefona. Za dostop do spletnega strežnika na klientu potrebujemo samo spletni brskalnik. Do spletnega strežnika lahko dostopamo preko lokalnega LAN ali WLAN omrežja in tudi preko svetovnega spleta.    

Spletni strežnik moramo najprej omogočiti, saj je v prednastavitvah le-ta onemogočen. Omogočimo ga v nastavitvah krmilnika. Izberemo zavihek »Web server« in dodamo kljukico na »Activate Web server on all modules of this device«. V zavihku »Web server« najdemo tudi razdelek »User management« v katerem določimo uporabnike in njihova pooblastila. Lahko določimo pravice kot so: branje podatkov, spreminjanje podatkov, odpiranje uporabniško definiranih spletnih strani, spreminjanje podatkov preko uporabniško definiranih spletnih strani, odpiranje datotek, pisanje/brisanje datotek, zaustavitev/zagon krmilnika, nadgradnja firmware-a itd. Vsako spremembo, ki ji naredimo, moramo prenesti na krmilnik. Za polni dostop do vseh funkcij, ki jih ponuja spletni strežnik, moramo v nastavitvah označiti opcijo »Permit access only with HTTPS« in na spletni strežnik krmilnika naložiti veljavni CA certifikat.

Siemens d.o.o.

Letališka cesta 29c

1000 Ljubljana

www.siemens.si

Več o članku si preberite v PDF reviji!

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 41

V času priprave tokratne številke smo v Sloveniji po daljšem času spet »okusili«, kako izgleda prava zima! Upamo, da vam obilen sneg ni povzročil preveč preglavic, ampak zgolj zimsko veselje v vseh možnih oblikah.

Večfunkcijski sistemi z IO-Linkom

Murrelektronik proizvaja digitalno infrastrukturo za prenos podatkov.

Novi ploskovni prijemali SCHMALZ FXP-60 in FMP-60: manjši izvedbi z enako močjo!

S prijemaloma FXP-60 in FMP-60 SCHMALZ tržišču predstavlja novi, ozki izvedbi svojega univerzalnega ploskovnega prijemala. Ciljne industrije so lesna, steklarska industrija ter intralogistika.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!