Simatic Web Server

smlogo color

Tokrat bomo od bližje pogledali spletni strežnik, ki je integriran v Simatic krmilnikih serije S7-1200 in S7-1500. Opisali bomo razlike med spletnim strežnikom za obe seriji. Strežnik nam poleg številnih obstoječih možnosti omogoča tudi uporabo poljubnih, uporabniško definiranih spletnih strani. Predstavili bomo tudi kako beremo in zapisujemo podatke na poljubno spletno stran.

Najprej moramo opozoriti, da je spletni strežnik pri seriji S7-1200 možen od firmware-a verzije 3.0 naprej. Za začetek bomo predstavili, kaj omogoča spletni strežnik, kako ga aktiviramo na posameznem krmilniku in s katerimi napravami lahko dostopamo do strežnika. Na kratko bomo opisali posamezne funkcije, ki nam jih omogoča in kako je poskrbljeno za varnost. Posvetili se bomo tudi uporabniško definiranim spletnim stranem. Pogledali si bomo kakšne prednosti nam omogočajo poljubne uporabniške strani in kakšne so možnosti uporabe različnih knjižnic, s katerimi se nam odprejo številne nove opcije, predvsem na področju vizualizacije.

Spletni strežnik lahko uporabljamo preko poljubnega spletnega brskalnika, torej ga lahko uporabljamo na različnih klientih, od klasičnega računalnika, tabličnega računalnika do pametnega telefona. Za dostop do spletnega strežnika na klientu potrebujemo samo spletni brskalnik. Do spletnega strežnika lahko dostopamo preko lokalnega LAN ali WLAN omrežja in tudi preko svetovnega spleta.    

Spletni strežnik moramo najprej omogočiti, saj je v prednastavitvah le-ta onemogočen. Omogočimo ga v nastavitvah krmilnika. Izberemo zavihek »Web server« in dodamo kljukico na »Activate Web server on all modules of this device«. V zavihku »Web server« najdemo tudi razdelek »User management« v katerem določimo uporabnike in njihova pooblastila. Lahko določimo pravice kot so: branje podatkov, spreminjanje podatkov, odpiranje uporabniško definiranih spletnih strani, spreminjanje podatkov preko uporabniško definiranih spletnih strani, odpiranje datotek, pisanje/brisanje datotek, zaustavitev/zagon krmilnika, nadgradnja firmware-a itd. Vsako spremembo, ki ji naredimo, moramo prenesti na krmilnik. Za polni dostop do vseh funkcij, ki jih ponuja spletni strežnik, moramo v nastavitvah označiti opcijo »Permit access only with HTTPS« in na spletni strežnik krmilnika naložiti veljavni CA certifikat.

Siemens d.o.o.

Letališka cesta 29c

1000 Ljubljana

www.siemens.si

Več o članku si preberite v PDF reviji!

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 44 (11-2023)

Po razburkanem poletju se počasi vračamo v ustaljene tirnice in v tokratni številki revije Svet mehatronike boste lahko brali o pasivnem hlajenju prostorov. Zanimiv pri tem novem načinu je princip, kako so raziskovalci naredili prototip hladilnika, ki za svoje delovanje ne potrebuje električne energije. Res je, da je ta prototip še zelo drag, ampak če kolikor toliko poznamo človeštvo, se bo tudi izdelava takšnega hladilnika pocenila.

Stičišče znanosti in gospodarstva

Celjski sejem letos je letos obiskalo več kot 65.000 obiskovalcev.

Svetovno prvenstvo v robotiki Robocup 2023

V mesecu juliju 2023 so se dijaki ŠC Celje Srednje šole za strojništvo na podlagi uvrstitev v preteklih letih udeležili svetovnega prvenstva v robotiki RoboCup 2023 v Bordeaux-ju v Franciji.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!