Nova raziskava na Univerzi v Leicestru je dosegla nov preboj v razumevanju, kako pride do razpoke med strjevanjem pri varjenju jekla, pomembne inženirske zlitine.
V novi študiji, ki je bila objavljena v reviji Scientific Reports iz Nature Research, je ekipa s fakultete Leicester Department of Engineering ugotovila, da se razpoke širijo s povezovanjem mikroporoznosti v mreži atomov v strjevalnem delu vara. To je bilo prvič, da so raziskovalci prišli bližje razumevanju procesa širjenja razpok med varjenjem. Z novo pridobljenim znanjem bo mogoče preučiti vzroke za nastanek razpok in jih poizkusiti odpraviti.
Profesor Hong Dong s fakultete Leicester Department of Engineering je dejal: “Varjenje je najbolj ekonomičen in učinkovit način trajnega spajanja dveh kovin in je ključen del našega proizvodnega gospodarstva. Predvideno je, da več kot 50% inženirskih jeklenih izdelkov vsebuje zvare. V Evropi je varjenje razširjeno v industriji ladjedelništva, letalstvu, obrambnih in gradbenih strojih. Pokanje zvarov med strjevanjem je najbolj pogost vzrok napak. Podoben pojav predstavlja velik delež napak pri vlivanju in kovinskem aditivnem 3D tisku.“