Taktilni senzorji robotom omogočajo nove zmogljivosti

logo

GelSight senzor, ki je pritrjen na robotski prijemalnik robotu omogoča, da natančno ugotovi, kje je zagrabil majhen izvijač, ga izvleče in postavi nazaj v špranjo, čeprav prijemalnik kameri zakriva pogled na izvijač. (Foto: Robot Locomotion Group at MIT)

Osem let nazaj je MIT raziskovalna skupina Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) pod vodstvom Ted Adelson-a odkrila novo tehnologijo za senzorje pod imenom GelSight, ki uporablja fizični kontakt z objektom, s čemer omogoči izjemno podroben 3D zemljevid njegove površine.

Z montažo GelSight senzorjev na prijemalnike robotske roke sta dve MIT ekipi dali robotom večjo občutljivost in spretnost. Raziskovalci so predstavili njihovo delo v dveh člankih. V enem članku Adelson-ova skupina uporablja podatke GelSeight senzorja, s katerimi robot presodi trdnost površine, ki se jo dotika – kritična zmožnost domačih robotov, ki se srečujejo z vsakdanjimi predmeti.

V drugem članku skupina Russ Tedrake’s Robot Locomotion Group pri CSAIL uporablja senzorje GelSight zato, da robotu omogoča manipulacijo z manjšimi predmeti, kot je bilo prej mogoče. Senzor GelSight je na nek način nizko tehnološka rešitev težkega problema. Sestavljen je iz bloka prozorne gume – “gela” njenega imena – katerega ena plat je prevlečena s kovinsko barvo. Obarvana plast se ob pritisku na predmet preoblikuje v skladu s obliko predmeta.

R&D magazine

www.rdmag.com

Več o članku si preberite v PDF reviji!

Sorodni članki

Zadnji članki

Plastožer – naprava za drobljenje pločevink in plastike

V petek, 5. 5. 2023 se je odvilo finale že 10. Junior Achivement nacionalno tekmovanje programa Moje podjetje, ki so ga izvedli na na Gospodarski zbornici Slovenije.

MIEL OMRON na sejmu MIS’23

MIEL OMRON na sejmu MIS'23

Svet mehatronike 42

v industriji so materiali različnih izdelkov zelo pomembni. Pomembno je, da je nek material trden, žilav – seveda odvisno od uporabe. Pri nekaterih primerih uporabe pa je pomembno, da je material tudi elastičen in da se po obremenitvi vrne v svoj položaj. Tako so japonski znanstveniki naredili nov material - leguro na osnovi bakra, ki ima elastično obremenitev večjo od 4,3%. Tak material bi lahko prišel prav v proizvodnji naprav za športnike, v medicinskih napravah ter verjetno še kje drugje.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!