Simulacijski scenariji v namen večkriterijske optimizacije proizvodnje

logo

Članek predstavlja uporabo simulacijskih scenarijev v namen večkriterijske optimizacije proizvodnje. Predstavljena je metoda uporabe različnih scenarijev na realnem proizvodnem sistemu, pri katerem želimo ugotoviti morebitna ozka grla, želen pretočni čas izdelave izdelka, posledice pri izpadu obdelovalnega centra oz. linije in maksimalni čas podaljšanja obdelave na kritičnih mestih v proizvodnem sistemu. Predstavljeni so dobljeni simulacijski rezultati, podane so ugotovitve in predlogi za optimizacijo proizvodnega sistema. Temeljni prispevek članka je implementacija diskretnih simulacij in simulacijskih scenarijev na aplikativnem primeru realnega podjetja.

V splošnem opredelimo simulacijski model kot model, kateremu spreminjamo opazovane lastnosti v odvisnosti od časa. Pri simulaciji modela z diskretnimi strukturami pa model opisuje pojave v časovnem zaporedju oziroma po tako imenovanih diskretnih dogodkih. Med posamičnimi dogodki predpostavljamo, da je sistem nespremenjen – konstanten. Pri simuliranju modela z diskretnimi strukturami ne posvečamo pozornosti nepotrebnim detajlom med diskretnimi dogodki, ampak se posvetimo ključnim dogodkom, dinamika prehoda med dogodki za nas ni pomembna. Simulacijski model tako predstavlja zgolj scenarij diskretnih dogodkov, ki se izvajajo v določenem časovnem zaporedju. S pridobljenimi rezultati lahko odgovarjamo tako na temeljna kot tudi na specifična vprašanja. V našem primeru proizvodnega sistema simuliramo več scenarijev, s pomočjo katerih optimiziramo proizvodno glede na: število končanih izdelkov, povprečni pretočni čas, povprečno zasedenost obdelovalnih centrov, povprečne zaustavitve obdelovalnih centrov, povprečni čas čakanja obdelovalnih centrov in število mest v zalogovniku pred obdelovalnim centrom.

Univerza v Mariboru

www.um.si

www.fe­ri.uni-mb.si

Več o članku si preberite v PDF reviji!

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 50

Kot ste verjetno opazili že na naslovnici, v uredništvu praznujemo izdajo 50. številke revije. To pomeni, da revijo izdajamo že več kot 12 let, saj na leto izidejo štiri številke.

Dnevi industrijske robotike 2025

Dnevi industrijske robotike 2025 so se tradicionalno odvijali na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani med 1. in 3. aprilom. Letošnja, že 21. izvedba dogodka, ki ga organizira Laboratorij za robotiko, je študentom ponovno ponudila priložnost za praktično delo z roboti in soočenje z izzivi iz industrijskega okolja.

Nova visokozmogljiva energetska veriga TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP

Neomajno trdna, z robustnim videzom in neverjetno vzdržljivostjo: razvoj nove serije energetskih verig TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP so navdihnili grizliji.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!

Politika zasebnosti

Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

Več: https://svet-me.si/politika-zasebnosti/