Hasel aktuatorji nadomeščajo mišice

alkatronMehki robotski sistemi so najprimernejši za nestrukturirane in dinamične naloge in okolja, zaradi sposobnosti prilagoditve na spremembe, ne da bi poškodovali sebe ali karkoli drugega v svoji bližini.

Za sposobnost je nujna za interakcijo med roboti in ljudmi. Trenutno mehke sisteme omejujejo mehki aktuatorji, ki jih poganjajo. Do sedaj so bili najmehkejši aktuatorji osnovani na pnevmatiki, ali “spominskih” zlitinah, ki se lahko deformirajo, nato pa se ob segretju povrnejo v prvotno obliko. Problemi obstoječih aktuatorjev so učinkovitost, odzivni čas in neprenosnost. Dielektrične elastomerne aktuatorje (DEA-je) kontroliramo in napajamo električno in se odlično obnesejo v aplikacijah, kjer se simulira gibanje mišic. Problemi, ki se pri njihovi uporabi pojavljajo so, da jih moramo pred uporabo raztegniti, pri tem potrebujejo trden okvir za pritrditev, za nameček pa za linearne gibe potrebujemo zelo kompleksne strukture DEA-jev.
Sedaj je na razpolago razred mehkih elektrohidravličnih pretvornikov, imenovanih Peano-HASEL aktuatorji, ki združujejo dobre lastnosti aktuatorjev osnovanih na tekočinah in elektrostatičnih aktuatorjev in odpravljajo veliko pomanjkljivosti obeh. Ti aktuatorji uporabljajo za linearne pomike ob priključeni napetosti tako elektrostatične, kot hidravlične principe delovanja, pri tem pa je odziv podoben mišičnemu. Prihranjene so nam težave s trdnimi okvirji, raztezanje, ter zapletene konfiguracije. Prototipi so pokazali zmožnost nadzorovanega krčenja do deset odstotkov, hitrost raztezka 900% na sekundo za aktuacijo pri 50Hz, ter zmožnost dviga 200-kratnika lastne mase. Dodatno pa ti aktuatorji nudijo še optično transparentnost in samozaznavanje lastnega stanja skrčenosti.

Ta razred aktuatorjev veliko obeta v aplikacijah kot so aktivne proteze, medicinska in industrijska avtomatika ter avtonomne robotske naprave.

Povzeto po: http://robotics.sciencemag.org/content/3/14/eaar3276
www.sciencemag.org

Več o članku si preberite v PDF reviji!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 49

Ste se kdaj vprašali, kako lahko žuželke potujejo tako daleč izven svojega gnezda in še vedno najdejo pot? Odgovor na to vprašanje ni pomemben le za biologijo, temveč tudi za izdelavo umetne inteligence za majhne avtonomne robote. Raziskovalce TU Delft, ki se ukvarjajo z droni, so navdihnile biološke ugotovitve o tem, kako mravlje vizualno prepoznavajo svoje okolje in ga kombinirajo s štetjem svojih korakov, da se varno vrnejo domov.

Novi senzor sile in navora SensONE T80

Novi senzor sile in navora SensONE T80 ima vgrajeno pritrdilno prirobnico optimizira kobote za težke tovore.

SCHUNK CoLab – kjer je mogoče v realnih pogojih potrditi nove pristope avtomatizacije

Zaupajte dolgoletnim izkušnjam MB-NAKLO in preizkusite svojo aplikacijo v CoLab SCHUNK!

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!