Superkondenzator hrani elektriko in jo tudi generira

logo

Solarni superkondenzator hrani elektriko in proizvaja vodik.

Vodik je veliko čistejši od drugih obnovljivih virov energije, seveda, če le ni pridobljen iz metana, saj je v tem primeru stranski produkt tudi emisija CO2.

Omejitve vodikove gorivne celice pa so neprimernost za masovno proizvodnjo, učinkovitost pretvarjanja energije, ter cena. Iz teh razlogov so znanstveniki iz univerze UCLA razvili superkondenzator žepne velikosti, ki deluje na solarne celice, ter prideluje in shranjuje električno energijo.

“Ljudje potrebujemo gorivo za pogon vozil, ter elektriko za napajanje naprav. Sedaj lahko izdelujemo gorivo in elektriko z eno napravo,” pojasnjuje Richard Kener, glavni avtor študije in profesor na UCLA. V glavnem je nova naprava hibrid med superkondenzatorjem, ki shranjuje energijo, ter vodikovo gorivno celico, ki proizvaja elektriko.
Poleg katodnega in anodnega priključka kondenzatorja, ima ta naprava še tretji priključek, ki lahko shrani električno energijo v obliki potenciala, ali pa jo porabi za kemično razbitje molekule vode, česar rezultat je produkcija vodika. Elektrode so nanostrukturirane tako, da je njihova površina res maksimalna. Ker je učinkovitost pretvorbe energije sorazmerna površini elektrode v kontaktu z vodo, se z nanostrukturiranjem zagotovi maksimalno učinkovitost. Nanostrukturirane elektrode pa hkrati povečajo količino energije, ki jo kondenzator lahko shrani.

Ker je naprava izdelana iz poceni materialov (nikelj, kobalt in železo namesto platine), je celotna naprava cenovno veliko bolj dostopna od dosedanjih vodikovih gorivnih celic. Ekipa raziskovalcev pričakuje, da bi lahko ta naprava znatno znižala ceno vozil na vodik, ki so trenutno dosti dražja od električnih. “Vodik je najčistejše gorivo, kar jih poznamo. V zrak ne spušča drugih emisij kot vodnih hlapov, pa še poceni je.” pravi Kaner.

Povzeto po:
https://www.greenoptimistic.com/solar-supercapacitor-hydrogen-20171203/#.Wij0J0riaHs

www.greenoptimistic.com

Več o članku si preberite v PDF reviji!

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 44 (11-2023)

Po razburkanem poletju se počasi vračamo v ustaljene tirnice in v tokratni številki revije Svet mehatronike boste lahko brali o pasivnem hlajenju prostorov. Zanimiv pri tem novem načinu je princip, kako so raziskovalci naredili prototip hladilnika, ki za svoje delovanje ne potrebuje električne energije. Res je, da je ta prototip še zelo drag, ampak če kolikor toliko poznamo človeštvo, se bo tudi izdelava takšnega hladilnika pocenila.

Stičišče znanosti in gospodarstva

Celjski sejem letos je letos obiskalo več kot 65.000 obiskovalcev.

Svetovno prvenstvo v robotiki Robocup 2023

V mesecu juliju 2023 so se dijaki ŠC Celje Srednje šole za strojništvo na podlagi uvrstitev v preteklih letih udeležili svetovnega prvenstva v robotiki RoboCup 2023 v Bordeaux-ju v Franciji.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!