Nosljive IT naprave: Postopek barvanja daje tekstilu elektronske lastnosti

„Naš cilj je bil vključiti interaktivne funkcionalnosti neposredno v tekstilna vlakna, namesto da bi vanje le nameščali elektronske komponente,“ pravi Jurgen Steimle, profesor računalništva na univerzi Saarland. V svoji raziskovalni skupini za interakcijo med človekom in računalnikom na informacijskem kampusu Saarland skupaj s sodelavci raziskuje, kako je mogoče računalnike in njihovo delovanje čim bolj nemoteno vključiti v fizični svet. Te raziskave vključujejo tudi uporabo elektro-interaktivnih materialov.

Prejšnji pristopi k izdelavi takšnega tekstila so bili zapleteni in so vplivali na haptičnost materiala, nova metoda pa omogoča pretvorbo tekstilij in oblačil v e-tekstil, ne da bi to vplivalo na njihove prvotne lastnosti – ostanejo tanki, raztegljivi in voljni. To ustvarja nove možnosti za hitro in vsestransko eksperimentiranje z novimi oblikami e-tekstilij in njihovo integracijo v IT-naprave.

„Zlasti pri napravah, ki se nosijo na telesu, je pomembno, da čim manj omejujejo gibanje in hkrati lahko obdelujejo vhodne signale visoke ločljivosti,“ pojasnjuje Paul Strohmeier, eden od pobudnikov projekta in znanstvenik v Steimlejevi raziskovalni skupini. Da bi to dosegli, so raziskovalci iz Saarbruckena uporabili postopek polimerizacije na kraju samem. S tem pristopom so električne lastnosti „obarvane“ v tkanino: tekstil je v vodni kopeli izpostavljen kemični reakciji, znani kot polimerizacija, zaradi česar postane električno prevoden in občutljiv na pritisk in raztezanje, kar mu daje tako imenovane piezouporovne lastnosti. Z „barvanjem“ samo določenih delov tekstila ali polimerizacijo posameznih niti lahko računalniški znanstveniki izdelajo e-tekstil po meri.

V svojih poskusnih aplikacijah so raziskovalci izdelali rokavice, ki lahko digitalno zajemajo gibe rok, zadrgo, ki oddaja različne električne tokove, odvisno od tega, koliko je odprta in športne trakove, ki delujejo kot uporabniški vmesniki, pritrjeni na telo. S tem postopkom je mogoče obdelati tudi materiale, ki niso tekstil. Audrey Briot, umetnica iz Pariza, je ustvarila večerno obleko s perjem, občutljivim na dotik, ki ob dotiku prek računalnika ustvarja zvoke. Perje je polimerizirala po metodi Saarbruckenovih računalničarjev. Obleka je bila nominirana za nagrado STARTS Evropske komisije.

 

Vir: https://techxplore.com/news/2020-10-wearable-devicesdyeing-textiles-electronic.html

Novica iz univerze v Saarlandu

Celotna PDF revija brezplačno!

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 50

Kot ste verjetno opazili že na naslovnici, v uredništvu praznujemo izdajo 50. številke revije. To pomeni, da revijo izdajamo že več kot 12 let, saj na leto izidejo štiri številke.

Dnevi industrijske robotike 2025

Dnevi industrijske robotike 2025 so se tradicionalno odvijali na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani med 1. in 3. aprilom. Letošnja, že 21. izvedba dogodka, ki ga organizira Laboratorij za robotiko, je študentom ponovno ponudila priložnost za praktično delo z roboti in soočenje z izzivi iz industrijskega okolja.

Nova visokozmogljiva energetska veriga TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP

Neomajno trdna, z robustnim videzom in neverjetno vzdržljivostjo: razvoj nove serije energetskih verig TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP so navdihnili grizliji.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!

Politika zasebnosti

Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

Več: https://svet-me.si/politika-zasebnosti/