Nosljive IT naprave: Postopek barvanja daje tekstilu elektronske lastnosti

„Naš cilj je bil vključiti interaktivne funkcionalnosti neposredno v tekstilna vlakna, namesto da bi vanje le nameščali elektronske komponente,“ pravi Jurgen Steimle, profesor računalništva na univerzi Saarland. V svoji raziskovalni skupini za interakcijo med človekom in računalnikom na informacijskem kampusu Saarland skupaj s sodelavci raziskuje, kako je mogoče računalnike in njihovo delovanje čim bolj nemoteno vključiti v fizični svet. Te raziskave vključujejo tudi uporabo elektro-interaktivnih materialov.

Prejšnji pristopi k izdelavi takšnega tekstila so bili zapleteni in so vplivali na haptičnost materiala, nova metoda pa omogoča pretvorbo tekstilij in oblačil v e-tekstil, ne da bi to vplivalo na njihove prvotne lastnosti – ostanejo tanki, raztegljivi in voljni. To ustvarja nove možnosti za hitro in vsestransko eksperimentiranje z novimi oblikami e-tekstilij in njihovo integracijo v IT-naprave.

„Zlasti pri napravah, ki se nosijo na telesu, je pomembno, da čim manj omejujejo gibanje in hkrati lahko obdelujejo vhodne signale visoke ločljivosti,“ pojasnjuje Paul Strohmeier, eden od pobudnikov projekta in znanstvenik v Steimlejevi raziskovalni skupini. Da bi to dosegli, so raziskovalci iz Saarbruckena uporabili postopek polimerizacije na kraju samem. S tem pristopom so električne lastnosti „obarvane“ v tkanino: tekstil je v vodni kopeli izpostavljen kemični reakciji, znani kot polimerizacija, zaradi česar postane električno prevoden in občutljiv na pritisk in raztezanje, kar mu daje tako imenovane piezouporovne lastnosti. Z „barvanjem“ samo določenih delov tekstila ali polimerizacijo posameznih niti lahko računalniški znanstveniki izdelajo e-tekstil po meri.

V svojih poskusnih aplikacijah so raziskovalci izdelali rokavice, ki lahko digitalno zajemajo gibe rok, zadrgo, ki oddaja različne električne tokove, odvisno od tega, koliko je odprta in športne trakove, ki delujejo kot uporabniški vmesniki, pritrjeni na telo. S tem postopkom je mogoče obdelati tudi materiale, ki niso tekstil. Audrey Briot, umetnica iz Pariza, je ustvarila večerno obleko s perjem, občutljivim na dotik, ki ob dotiku prek računalnika ustvarja zvoke. Perje je polimerizirala po metodi Saarbruckenovih računalničarjev. Obleka je bila nominirana za nagrado STARTS Evropske komisije.

 

Vir: https://techxplore.com/news/2020-10-wearable-devicesdyeing-textiles-electronic.html

Novica iz univerze v Saarlandu

Celotna PDF revija brezplačno!

Sorodni članki

Zadnji članki

Nove priložnosti – Mikro-kompaktiranje in varjenje v eni napravi

Uporovno varjenje kot postopek za izdelavo visokokakovostnih zvarov med električno prevodnimi in mehanskimi komponentami je že dolgo uveljavljen in preizkušen postopek.

Ethernet po eni parici (SPE – Single Pair Ethernet) – prihodnost IIOT

V četrti industrijski revoluciji, oz. Industriji 4.0, bodo inteligentna omrežja prinesla temeljne spremembe. Industrija 4.0 predstavlja ogromen potencial za večjo profitabilnost in fleksibilnost industrije, okrepitev gospodarstvene konkurenčnosti, za visok življenjski standard in nova delovna mesta.

IFAM 2024 je praznoval 19. obletnico

Kako hitro teče čas, drage bralke in dragi bralci. Ni prav dolgo nazaj, ko smo skupaj s podjetjem ICM organizirali prvo konferenco Trendi in tehnologije v avtomatizaciji v Portorožu.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!