Pametne zgradbe, obnovljivi viri in trajnostna mobilnost z vidika projektiranja celotnega sistema

logo

Danes ni več dvoma, da je našo dejavnost potrebno razogljičiti. Prav tako ni več dvoma, da nas bo razogljičevanje nekaj stalo, pri čemer je potrebno dodati, da nas bo nerazogljičevanje stalo še več.

Kje začeti drugje, kot na začetku pri obnovljivih virih (OVE), ki imajo karakteristiko nestanovitnosti proizvodnje el. energije(sonce, veter). Trenutno se pri nas splača sistem samooskrbe na letnem nivoju, ki se izteče s koncem leta 2023. Probleme nestanovitnosti OVE danes rešujemo z el. omrežjem (EES), ki služi kot kompenzator el. energije. Dokler so koncentracije OVE nizke, ta sistem samooskrbe deluje. Predvidoma po letu 2023 ne bo več možno priklapljati na EES OVE brez baterijskih hranilnikov, tako kot je to že primer v severni Evropi. Danes se baterijski hranilniki v določenih primerih že izplačajo, če služijo za rezanje konic porabe e. energije. Jutri jih lahko pričakujemo v sklopu pametnih omrežji za dinamično tarifiranje (polnimo pri nizki ceni in praznimo pri visoki ceni energije).

Baterijskim hranilnikom na samih objektih bodo v nadaljevanju v pomoč priskočile baterije v E-vozilih, ki danes segajo do 100kWh, kar predstavlja nivo tedenske porabe el. energije enega povprečnega gospodinjstva. Če vgradimo pametno opremo nam lahko celoten sistem znotraj pametne zgradbe deluje fleksibilno, trajnostno in pod optimalnimi stroški. Če k temu dodamo še vso senzoriko pametne hiše, lahko dosežemo udobje uporabe ob znatnih prihrankih pri stroških.

Za kaj več, se prosim obrnite na strokovnjake v podjetju Telem d.o.o., ki vam bodo svetovali na poti k optimalnemu sistemu.

elem d.o.o.,
V borovju 8, 2000 Maribor
Telefon: +386 (0)2 228 44 10
E-pošta: info@telem.si
www.telem.si

Celotna PDF revija brezplačno!

Sorodni članki

Zadnji članki

Nove priložnosti – Mikro-kompaktiranje in varjenje v eni napravi

Uporovno varjenje kot postopek za izdelavo visokokakovostnih zvarov med električno prevodnimi in mehanskimi komponentami je že dolgo uveljavljen in preizkušen postopek.

Ethernet po eni parici (SPE – Single Pair Ethernet) – prihodnost IIOT

V četrti industrijski revoluciji, oz. Industriji 4.0, bodo inteligentna omrežja prinesla temeljne spremembe. Industrija 4.0 predstavlja ogromen potencial za večjo profitabilnost in fleksibilnost industrije, okrepitev gospodarstvene konkurenčnosti, za visok življenjski standard in nova delovna mesta.

IFAM 2024 je praznoval 19. obletnico

Kako hitro teče čas, drage bralke in dragi bralci. Ni prav dolgo nazaj, ko smo skupaj s podjetjem ICM organizirali prvo konferenco Trendi in tehnologije v avtomatizaciji v Portorožu.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!