Profesor Cho Nam-Joon in njegova ekipa sta našli način za uporabo sončničnega cvetnega prahu za razvoj materiala za črnilo za 3D tiskanje, ki bi ga lahko uporabili za izdelavo delov, uporabnih za tkivno inženirstvo, testiranje strupenosti in dostavo zdravil.
Črnilo, pridobljeno iz cvetnega prahu lahko obdrži obliko, ko se nanese na površino, zato je primerna alternativa trenutnim črnilom, ki se uporabljajo za 3D tiskanje na biomedicinskem področju (znano tudi kot biotiskanje). Takšna črnila so običajno mehka in občutljiva, zato je težko ohraniti želeno 3D obliko in strukturo končnega izdelka, saj bioprinter nalaga črnilo plast za plastjo.
Za ponazoritev funkcionalnosti njihovega tiskarskega črnila na osnovi cvetnega prahu so znanstveniki natisnili biološki oder za biološko tkivo, za katerega se je v laboratorijskih študijah izkazalo, da je primeren za adhezijo in rast celic, ki sta bistveni za regeneracijo tkiva.
Profesor Cho Nam-Joon je dejal: “Biotisk je lahko izziv, ker je material uporabljenih črnil običajno premehek, kar pomeni, da se lahko struktura predvidenega izdelka med tiskanjem poruši. S prilagajanjem mehanskih lastnosti cvetnega prahu sončnice smo razvili hibridno črnilo, ki ga lahko uporabimo za tiskanje struktur z dobro strukturno integriteto. Uporaba cvetnega prahu za 3D tiskanje je pomemben dosežek, saj je postopek izdelave črnila na osnovi cvetnega prahu trajnosten in cenovno ugoden. Glede na to, da obstajajo številne vrste cvetnega prahu z različnimi velikostmi, oblikami in površinskimi lastnostmi, bi lahko suspenzije mikrogela cvetnega prahu potencialno uporabili za ustvarjanje novega razreda okolju prijaznih materialov za 3D tiskanje.
Prelomna raziskava je bila objavljena v recenzirani znanstveni reviji Advanced Functional Materials z naslovom “Engineering Natural Pollen Grains as Multifunctional 3D Printing Materials”. Raziskovalni članek najdete na tej povezavi:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adfm.202106276.
Povzeto po:
https://www.ntu.edu.sg/mse/news-events/news/detail/using-pollen-for-3d-printing-professor-cho-nam-joon