Inovativni pristopi pri uvajanju robotike v izobraževalni proces mehatronike (2)

Glede na svetovne trende in hitrost tehnološkega razvoja, si sodobne proizvodnje brez industrijskih robotov ne znamo več predstavljati. Zato se na ŠC Celje, Srednji šoli za strojništvo, mehatroniko in medije trudimo omenjeno tehnologijo čim bolj približati slušateljem. V ta namen imamo v Laboratoriju za robotiko različne robotske tehnologije. ˝

Osnovna aplikacija je robotska paletizacija, kjer se slušatelji naučijo osnove robotike in načinov povezave robota z zunanjim okoljem. Na podlagi aplikacij v realnem industrijskem okolju je v laboratoriju aplicirana tudi tehnologija MIG/MAG varjenja z robotom. Varilni robot je povezan z dvoosno vrtljivo mizo, ki omogoča večjo gibljivost in povečan delovni prostor robotskega sistema. Zelo zanimiva je tudi tehnologija odvzemanja materiala z robotom. Trend industrijskih robotov se pomika v smer izvedbe čim lažjih, gibljivih in čim hitrejših robotov. Zato se spreminjajo tudi tehnologije in izdelovalni materiali. Konstrukcija sodobnega robota je zato zgrajena na osnovi ogljikovih vlaken. Pri tem pa je potrebno opozoriti na togost robotskega mehanizma. V primeru, ko manjšamo težo robota posledično zmanjšamo tudi togost robota. Le ta je v določenim aplikacijah prednost, spet v drugih ne. Pri aplikaciji tehnologije odvzemanja materiala je zelo pomembna togost robotskega mehanizma. Zaradi odprte kinematične verige robotskega mehanizma, tehnološko pogojenih sil pri odvzemanju materiala, elastičnosti gonil in motorskega pogona lahko podamo tezo, da je struktura robotskega mehanizma elastična. Posledično je mehanizem manj tog. Le to moramo upoštevati pri uporabi omenjenih tehnologij.

Srednja šola za strojništvo, mehatroniko in medije

Pot na Lavo 2, 3000 Celje

Tel.: +386 3 428 58 00

www.sc-celje.si/sm

Več o članku

Inovativni pristopi pri uvajanju robotike v izobraževalni proces mehatronike (2)

Sorodni članki

Zadnji članki

Dnevi industrijske robotike 2025

Dnevi industrijske robotike 2025 so se tradicionalno odvijali na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani med 1. in 3. aprilom. Letošnja, že 21. izvedba dogodka, ki ga organizira Laboratorij za robotiko, je študentom ponovno ponudila priložnost za praktično delo z roboti in soočenje z izzivi iz industrijskega okolja.

Nova visokozmogljiva energetska veriga TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP

Neomajno trdna, z robustnim videzom in neverjetno vzdržljivostjo: razvoj nove serije energetskih verig TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP so navdihnili grizliji.

Večja zmogljivost in manjša kompleksnost: u-remote za učinkovito avtomatizacijo

V industrijski avtomatizaciji sta prilagodljivost in učinkovitost ključnega pomena. u-remote je inovativni I/O sistem, ki omogoča večjo zmogljivost in hkrati poenostavlja procese – od načrtovanja in montaže do obratovanja in servisiranja.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!

Politika zasebnosti

Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

Več: https://svet-me.si/politika-zasebnosti/