Mehko robotsko prijemalo z maso 130 g dvigne 100 kg?

The Korea Institute of Science and Technology
Razvoj mehkega robotskega prijemala, ki posnema tkano strukturo.

Mehki robotski prijemalniki, ki uporabljajo mehke in prožne materiale, kot so tkanina, papir in silikon, so pomembni, saj delujejo kot robotska roka za izvajanje funkcij, kot sta varno prijemanje in spuščanje predmetov.

Za razliko od običajnih prijemal iz togih materialov so bolj prožna in varna, zato jih raziskujejo za gospodinjske robote, ki ravnajo s krhkimi predmeti, kot so jajca, ali za logistične robote, ki morajo prenašati različne vrste predmetov. Vendar pa zaradi nizke nosilnosti težko dvigujejo težke predmete, zaradi slabe stabilnosti prijema pa zlahka izpustijo predmet tudi ob blagih zunanjih udarcih.

Dr. Song, Kahye iz raziskovalnega centra za inteligentno robotiko na Korejskem inštitutu za znanost in tehnologijo (KIST) ter profesor Lee, Dae-Young z oddelka za vesoljsko inženirstvo na Korejskem inštitutu za napredno znanost in tehnologijo (KAIST) sta skupaj razvila mehko prijemalo s tkano strukturo, ki lahko s 130 grami materiala prime predmete, težje od 100 kg.

Za povečanje nosilnosti mehkega robotskega prijemala je raziskovalna skupina uporabila novo strukturo, ki jo je navdihnil tekstil, v nasprotju z običajnim načinom razvoja novih materialov ali ojačitve strukture.

Tehnika tkanja, na katero so se osredotočili, vključuje tesno prepletanje posameznih niti za ustvarjanje močne tkanine, ki lahko zanesljivo podpira težke predmete in se že stoletja uporablja za oblačila, torbe in industrijski tekstil. Ekipa je uporabila tanko plastiko PET. Prijemala so bila zasnovana tako, da omogočajo prepletanje in odvijanje trakov v tkano strukturo.

Tkano prijemalo tehta 130 gramov in lahko prime predmet, težak 100 kilogramov. Običajna prijemala z enako težo lahko dvignejo največ 20 kilogramov in glede na to, da prijemalo, ki lahko dvigne enako težo, tehta 100 kilogramov, je ekipi uspelo povečati nosilnost glede na lastno težo.

Poleg tega mehki robotski prijemalnik, ki ga je razvila raziskovalna skupina, uporablja plastiko, ki stane le nekaj tisoč wonov na enoto materiala, in se lahko uporablja kot univerzalni prijemalnik, ki lahko prijema predmete različnih oblik in teže, zaradi česar je cenovno zelo konkurenčen. Poleg tega je mogoče mehko robotsko prijemalo izdelati s preprostim pritrjevanjem plastičnega traku, zato je proizvodni postopek mogoče zaključiti v manj kot 10 minutah, poleg tega pa ga je enostavno zamenjati in vzdrževati, zato je učinkovitost postopka odlična.
Poleg PET, ki je glavni material, ki ga je uporabila raziskovalna skupina, je lahko prijemalo izdelano tudi iz različnih materialov, kot so guma in elastične zmesi, kar ekipi omogoča, da prilagaja in uporablja prijemala, primerna za industrijske in logistične lokacije, ki zahtevajo močno zmogljivost prijemanja, ali za različna okolja, ki morajo vzdržati ekstremne pogoje.

„Prijemalo s tkano strukturo, ki sta ga razvila KIST in KAIST, ima prednosti mehkega robota, vendar lahko prime težke predmete na ravni togega prijemala,“ je dejal Dr. Song.
„Izdelati ga je mogoče v različnih velikostih, od kovancev do avtomobilov, in z njim je mogoče prijemati predmete različnih oblik in teže, od tankih kartic do rož, zato se pričakuje, da se bo uporabljal na področjih, kot so industrija, logistika in gospodinjstvo, ki zahtevajo mehke prijemalnike.“

O inštitutu KIST
KIST je bil ustanovljen leta 1966 kot prvi raziskovalni inštitut v Koreji, ki ga je financirala vlada. KIST si zdaj prizadeva za reševanje nacionalnih in družbenih izzivov ter zagotavljanje gonil rasti z vodilnimi in inovativnimi raziskavami. Za več informacij obiščite spletno stran KIST na naslovu https://eng.kist.re.kr/. KAIST je prva in najboljša univerza za znanost in tehnologijo v Koreji. KAIST je vstopna točka za napredno znanost in tehnologijo, inovacije in podjetništvo, njeni diplomanti pa so ključni akterji korejskih inovacij. (https://www.kaist.ac.kr/en)

Povzeto po:
https://kist.re.kr/eng/newscenter/latest-research-news.do?mode=view&articleNo=9442&article.offset=0&articleLimit=10

https://kist.re.kr/eng

Sorodni članki

Zadnji članki

Dnevi industrijske robotike 2025

Dnevi industrijske robotike 2025 so se tradicionalno odvijali na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani med 1. in 3. aprilom. Letošnja, že 21. izvedba dogodka, ki ga organizira Laboratorij za robotiko, je študentom ponovno ponudila priložnost za praktično delo z roboti in soočenje z izzivi iz industrijskega okolja.

Nova visokozmogljiva energetska veriga TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP

Neomajno trdna, z robustnim videzom in neverjetno vzdržljivostjo: razvoj nove serije energetskih verig TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP so navdihnili grizliji.

Večja zmogljivost in manjša kompleksnost: u-remote za učinkovito avtomatizacijo

V industrijski avtomatizaciji sta prilagodljivost in učinkovitost ključnega pomena. u-remote je inovativni I/O sistem, ki omogoča večjo zmogljivost in hkrati poenostavlja procese – od načrtovanja in montaže do obratovanja in servisiranja.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!

Politika zasebnosti

Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

Več: https://svet-me.si/politika-zasebnosti/