Doslej najmanjši daljinsko vodeni robot, ki hodi

Northwestern Resources
Robot, manjši od bolhe, lahko hodi, se upogiba, vrti, obrača in skače.

Inženirji Northwestern univerze so razvili najmanjšega daljinsko vodenega robota za hojo doslej – in sicer v obliki drobne, prikupne rakovice Peekytoe. Le pol milimetra široke drobne rakovice se lahko upogibajo, zvijajo, plazijo, hodijo, obračajo in celo skačejo. Raziskovalci so razvili tudi milimetrske robote, ki spominjajo na črve, čričke in hrošče v velikosti palca. Čeprav je raziskava za zdaj še v začetku, raziskovalci menijo, da bi se lahko s svojo tehnologijo približali uresničitvi mikro robotov, ki lahko opravljajo praktične naloge v tesno zaprtih prostorih.

Avtor fotografije: Northwestern univerza
  • Robot se premika brez zapletene strojne opreme, hidravlike ali elektrike
  • Gibanje ustvarja robotova zlitina s spominom za obliko, ki se ob segrevanju deformira v “zapomnjeno” obliko
  • Raziskovalci so za izdelavo robotov uporabili mehanizme, podobne tistim iz pop-up knjig
  • Podobne robote bi lahko nekoč uporabljali za opravljanje nalog v tesno zaprtih prostorih, vključno s človeškim telesom


Raziskava je bila objavljena v reviji Science Robotics [1]. Septembra lani je ista ekipa predstavila krilati mikročip [2], ki je bil najmanjša leteča struktura, ki jo je doslej izdelal človek (objavljeno na naslovnici revije Nature). “Robotika je vznemirljivo področje raziskav, razvoj robotov na mikroravni pa je zanimiva tema za akademsko raziskovanje,” je dejal John A. Rogers, ki je vodil eksperimentalno delo. “Mikrorobote si lahko predstavljamo kot sredstva za popravilo ali sestavljanje majhnih struktur ali strojev v industriji ali kot kirurške pomočnike za čiščenje zamašenih arterij, zaustavljanje notranjih krvavitev ali odstranjevanje rakavih tumorjev – vse pri minimalno invazivnih posegih.”

Povzeto po:
https://bit.ly/3PfBCaj

Viri:
1: https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.abn0602
2: https://news.northwestern.edu/stories/2021/september/microflier-winged-microchip-is-smallest-ever-human-made-flying-structur

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 50

Kot ste verjetno opazili že na naslovnici, v uredništvu praznujemo izdajo 50. številke revije. To pomeni, da revijo izdajamo že več kot 12 let, saj na leto izidejo štiri številke.

Dnevi industrijske robotike 2025

Dnevi industrijske robotike 2025 so se tradicionalno odvijali na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani med 1. in 3. aprilom. Letošnja, že 21. izvedba dogodka, ki ga organizira Laboratorij za robotiko, je študentom ponovno ponudila priložnost za praktično delo z roboti in soočenje z izzivi iz industrijskega okolja.

Nova visokozmogljiva energetska veriga TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP

Neomajno trdna, z robustnim videzom in neverjetno vzdržljivostjo: razvoj nove serije energetskih verig TKHP podjetja TSUBAKI KABELSCHLEPP so navdihnili grizliji.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!

Politika zasebnosti

Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

Več: https://svet-me.si/politika-zasebnosti/