Kako EPLAN dviguje proizvodnjo stikalnih sistemov na višjo raven

EPLAN
Da bi bila energetska tranzicija uspešna, se morajo projekti s področja energetike odvijati hitro in učinkovito. Zato so ključnega pomena rešitve, ki poenostavljajo in pospešujejo procese načrtovanja in izdelave stikalnih in krmilnih sistemov.

Podjetje EPLAN GmbH s svojimi integriranimi rešitvami predstavlja celosten potek dela za načrtovanje in proizvodnjo stikalnih sistemov – torej komponent za prenos in preklapljanje toka, ki so namenjene nadzoru in distribuciji električne energije. Eplan platforma prav tako ponuja potencial za znatno izboljšanje učinkovitosti inženiringa na tem pomembnem področju energetske industrije.

Potreba po novem načinu razmišljanja v energetskem sektorju
V tem sektorju trenutno poteka preobrazba načina razmišljanja. Do zdaj so bili sistemi za elektroenergetska omrežja načrtovani posamično in izdelani s procesi, ki so enostavni, a vendar počasni in mnogokrat zastareli. Zaradi vedno večje potrebe po hitrejših procesih in spremembah, se tudi na tem področju pojavlja interes za avtomatizacijo in “industrializacijo” inženirskih storitev, kot je to že stalnica v drugih industrijah (npr. strojegradnja, avtomatizacija,…).
Eplan Platforma pri tem ponuja rešitve in orodja, ki to omogočajo.

Preprosto načrtovanje in izdelava bakrenih komponent
Primer enega od takšnih orodij je modul Copper za Eplan Pro Panel, ki močno poenostavi 3D načrtovanje zbiralčnih sistemov za distribucijo energije. Primeren je za projektiranje tako nizkonapetostnih kot tudi srednjenapetostnih sistemov, uporabljajo pa ga vodilni evropski proizvajalci distribucijskih in transformatorskih postaj. Načrtovalci lahko z njim postavijo bakrene letve v krmilne in stikalne omare, natančno določijo postavitve in poti kablov ter tako optimalno izkoristijo prostor v omarah. Programsko orodje tudi samodejno postavi izvrtine in izračuna polmere upogibanja. Ti podatki se lahko neposredno prenesejo v stroje iz portfelja Rittal Automation Systems za mehansko obdelavo bakrenih letev.

Načrtovanje in proizvodnjo energetskih razvodov bo še dodatno poenostavila nova serija zbiralčnih sistemov RiLineX podjetja Rittal. Zaradi svoje premišljene zasnove sistem omogoča bolj učinkovito in hitro sestavljanje 60 mm zbiralčnih sistemov. Prvi podatki o sistemu so že na voljo tudi v programski opremi Eplan Pro Panel, kar poenostavi tudi načrtovanje.

Proizvodnja vključena v proces
Če je celoten proces načrtovanja integriran in poteka v 3D, načrtovalci ne prihranijo čas zgolj pri svojem delu, temveč tudi pri komunikaciji in izmenjavi podatkov z dobavitelji ter notranjimi proizvodnimi ekipami. Poleg tega imajo na voljo natančno vizualizacijo rezultatov načrtovanja v vseh dimenzijah in se lahko neposredno usklajujejo s strankami. Načrtovanje v 3D prav tako ustvarja predpogoje za avtomatizacijo in uporabo podpornih funkcij v proizvodnji. To velja tako za mehansko obdelavo, na primer pri proizvodnji omar, kot tudi za sestavljanje stikalnih in krmilnih omar in nadaljnje ožičenje s pomočjo podpornih aplikacij Eplan Smart Mounting in Eplan Smart Wiring.

Kar se morda zdi kot dodatna funkcionalnost pri načrtovanju krmilnih omar, ima pomembno vlogo pri zagotavljanju varnosti pri vzdrževanju in servisiranju sistemov stikalnih naprav, še posebej pri srednjenapetostnih sistemih. Navidezni pogled v notranjost omar z uporabo funkcionalnosti obogatene resničnosti (AR) v Eplan eView aplikaciji omogoča tehniku, da s skeniranjem QR-kode na zunanji strani stikalne naprave pogleda digitalno sliko sistema, ne da bi bilo treba odpreti vrata omare. Številni primeri iz prakse, ki bodo predstavljeni na sejmu IFAM, bodo prikazali te funkcionalnosti v realnih scenarijih.

Razvoj se nadaljuje
Pogled v prihodnostinženiringasistemovstikalnihnaprav: novarazličicaplatforme EPLAN omogočatudiizmenjavopodatkov o načrtovanju v formatu IFC (Industry Foundation Classes), ki je pogostouporabljen v inženiringugradnjestavb in je ključen za uvozpodatkov v model BIM (Building Information Modeling).Načrtovalcilahkona primer uvozijotežo in dimenzijestikalnihsistemov v informacijskimodel stavbe in takošedodatnoizboljšajoskladnostpodatkov, tudionkrajokvirovEplan programkskeopreme.

S temifunkcijami, moduli in programskimikomponentami EPLAN spodbujaindustrializacijogradnjestikalnihsistemov– vse to pa bopredstavljeno v životudinasejmuIFAM v Ljubljani.

https://www.eplan.si

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 49

Ste se kdaj vprašali, kako lahko žuželke potujejo tako daleč izven svojega gnezda in še vedno najdejo pot? Odgovor na to vprašanje ni pomemben le za biologijo, temveč tudi za izdelavo umetne inteligence za majhne avtonomne robote. Raziskovalce TU Delft, ki se ukvarjajo z droni, so navdihnile biološke ugotovitve o tem, kako mravlje vizualno prepoznavajo svoje okolje in ga kombinirajo s štetjem svojih korakov, da se varno vrnejo domov.

Novi senzor sile in navora SensONE T80

Novi senzor sile in navora SensONE T80 ima vgrajeno pritrdilno prirobnico optimizira kobote za težke tovore.

SCHUNK CoLab – kjer je mogoče v realnih pogojih potrditi nove pristope avtomatizacije

Zaupajte dolgoletnim izkušnjam MB-NAKLO in preizkusite svojo aplikacijo v CoLab SCHUNK!

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!