Primerna velikost za maksimalno zmogljivost

SCHUNK Intec GmbH
Z novo nihajno enoto SRM lahko uporabniki zasnujejo svoje sisteme z manjšimi dimenzijami in skrajšajo čase ciklov svojih procesov.

Podjetje SCHUNK sedaj ponuja univerzalne module vseh velikosti in različic. Proizvajalec posebnih strojev Black Forest Smart Automation (BFSA) uporablja visoko gostoto moči enote SRM za kompaktne avtomatizirane celice in dosega maksimalno zmogljivost po zaslugi primerne velikosti za katerokoli aplikacijo.

Podajanje in obračanje, obračanje in praznjenje – pri številnih procesnih zaporedjih so potrebne nihajne enote za obračanje in polaganje komponent v položaj, ki ga zahteva posamezna aplikacija. Za ta namen ima podjetje SCHUNK v svoji ponudbi nihajno enoto SRM, ki postavlja nove standarde glede gostote moči, vzdržljivosti, namestitve in vzdrževanja. To je sedaj standard za pnevmatsko sukanje do 180 stopinj ter navdušuje proizvajalce strojev in obratov s svojo kombinacijo visokega navora in velikega masnega vztrajnostnega momenta s kratki časi nihajev, velike središčne izvrtine, robustnega uležajenja in hkrati vitke zunanje konture. Podjetje Schunk, ki je specializirano za avtomatizacijo, je sedaj dopolnilo serijo SRM v vseh velikostnih razredih. Uporabniki lahko sedaj uporabljajo velikost, ki je optimalno primerna glede na njihove zahteve, tako da lahko izkoristijo maksimalno zmogljivost v kompaktnih dimenzijah.

Visokozmogljiva SRMv avtomatizirani celici
Poleg različnih prijemal proizvajalca SCHUNK so v podjetju BFSA namestili tudi SRM 25 v prilagojeno avtomatizirano celico. V tej celici se grobo struženi deli posamično podajajo v stroj za rebričenje. Po postopku rebričenja robot odstrani komponente, ki se nato čistijo s sesanjem, da se odstrani hladilno olje. Robot nato premakne komponente skozi merilno postajo, ki dinamično preveri rezultate rebričenja. Obdelovanec je nato prestavljen na postajo za obračanje s pomočjo univerzalnega prijemala PZN-plus 64, preden zapusti celico. Na tem mestu nihajna enota SRM opravi kritično funkcijo. Ko se obdelovanec vzame iz stroja za rebričenje, je obrnjen navzdol, ko je položen na transportni trak, pri čemer sledi obračanje za 180 stopinj, da se ga z nihajno enoto obrne navzgor.

Prostor na tej postaji za pobiranje in postavljanje je izjemno omejen. Pri snovanju celic se podjetje BFSA osredotoča na kompaktnost, tako da v skladu z osnovno zamislijo pri snovanju celice spravi čim več moči v čim manjši prostor. Zaradi tega so v podjetju BFSA namestili lastno zasnovan nihajni modul SRU-plus na zelo omejen prostor, ki pa je bil poddimenzioniran za svoj namen. Sedaj se za obračanje komponent uporablja pnevmatski nihajni modul SRM 25. Odkar so v podjetju SCHUNK dopolnili serijo SRM v vseh velikostnih razredih in enakomernim večanjem navora, v podjetju BFSA lahko uporabljajo manjše in lažje enote za isto aplikacijo in hkrati izkoristijo prednosti večje zmogljivosti. Zaradi večjega navora modula SRM in visoke absorpcije blažilcev udarcev, se komponente odlaga natančno in nežno. »Kompaktna in robustna nihajna enota SRM 25 nam je veliko pomagala pri tej postaji za pobiranje in postavljanje, ki je zasnovana za zelo omejen prostor,« potrjuje Rudolf Martin, vodja snovanja in izdelave v podjetju BFSA. »Na istem prostoru za namestitev dobimo večjo zmogljivost in lahko enostavno obvladujejo sukanje ekscentričnih obremenitev čez zgornji položaj.«

Maksimalna fleksibilnost za veliko raznolikost obdelovancev
V celici za rebričenje številna prijemala proizvajalca SCHUNK brezhibno sodelujejo in premikajo komponente z ene postaje na naslednjo. Celica lahko obdeluje do osem različnih tipov komponent različnih velikosti in geometrij. Sistem za hitro menjavo čeljusti in različni izmenljivi deli omogočajo podjetju BFSA fleksibilno menjavo prstov prijemal. Na takšen način se v celici lahko obdeluje različne komponente z istimi prijemali in nihajno enoto SRM 25.

Optimalno zaporedje procesov v celici za označevanje
Podjetje BFSA je uporabilo številne module SRM v prilagojeni celici za označevanje, da zagotovi brezhiben potek procesa. Najprej se končno stružene dele po galvanizaciji pobere z vzporednim prijemalom PGN-plus-P, ki je nameščeno na nihajno enoto SRM 16. Enota se nato dvigne z linearnimi vodili in postavi pred senzor za preverjanje prisotnosti. Modul SRM 16 nato obrne obdelovanec za 180 stopinj v vodoraven položaj, da je pravilno poravnan za postopek označevanja. Robot prime komponento s tričeljustnim prijemalom PZN-plus in ga postavi pred laser za označevanje ter po označevanju postavi na odlagalno postajo, kjer drugo prijemalo na nihajni enoti SRM 16 pobere končno označeno komponento. Sledi obračanje za 180 stopinj in ponovno preverjanje s senzorjem pred odlaganjem za naslednji korak obdelave.

„SRM je prava izbira!“
Marco Rombach

G. Rombach, zakaj ste prešli iz preverjenega nihajnega modula SRU-plus na enoto SRM?
V naših fleksibilnih celicah rokujemo z zelo majhnimi in tudi relativno velikimi deli, tako da mora ena rešitev avtomatizacije pokrivati celoten spekter na enem stroju. Sami smo zasnovali modul SRU-plus, vendar je bil enostavno premajhen in ni zagotavljal potrebne moči. Vendar na omejen prostor za namestitev nismo mogli namestiti večje enote. Potem se je pojavila rešitev, ki je odpravila to težavo, ko so nam v podjetju SCHUNK predlagali novo dimenzioniran SRM. Ta nihajni modul je sedaj na voljo v vseh velikostnih razredih, tako da smo se lahko odločili za velikost, ki nam najbolj ustreza. Kljub relativno majhnemu prostoru za namestitev, modul SRM zagotavlja večje maksimalne navore in boljše dušenje ter deluje popolnoma stabilno.

Uporabljate nihajne enote SRM tudi pri drugih aplikacijah?
Module SRM uporabljamo pri vseh projektih, kjer je potreben, saj omogoča veliko zmanjšanje dimenzij ob večji gostoti moči. Ker je naš temeljni koncept izdelava kompaktnih celic, ki se jih lahko enostavno integrira v razpoložljiv prostor pri kupcu, nam predstavlja prostor za namestitev pomemben dejavnik. Vedno potrebujemo maksimalno zmogljivost na čim manjšem prostoru. Zaradi tega je modul SRM za nas prišel ob ravno pravem času.

Zelo je opazno, da v vsakem sistemu uporabljate številne module podjetja SCHUNK, tako prijemala vseh različic kot tudi nihajne enote. Obstajajo za vas kakšne alternative?
Mogoče obstajajo alternative, vendar mi potrebujemo absolutno zanesljivost in to najdemo v komponentah podjetja SCHUNK. Naši kupci so odvisni od zanesljivosti. Njihovi sistemi neprekinjeno delujejo 24/7. Specifikacije zajemajo maksimalno pretočnost, nič ustavitev in visoko fleksibilnost. Zanesljivost je na vrhu seznama in ne dovoljujemo si kakršnihkoli eksperimentov na tem področju, saj uporabniki potrebujejo največjo možno zmogljivost. To pa lahko dosežemo le z vrhunsko kakovostjo, kar je tudi razlog, da zaupamo podjetju SCHUNK.

SCHUNK Intec GmbH
Friedrich-Schunk-Straße 1
AT 4511 Allhaming, Austria
Tel. +49-7133-103-2327
Kathrin Müller, dipl. ekonomistka (BA)
kathrin.mueller@de.schunk.com
www.schunk.com

Zastopnik v Sloveniji:
MB-NAKLO d.o.o.
Ulica Toma Zupana 16
4202 Naklo, Slovenija
andraz.potocnik@mb-naklo.si
051 354 904
www.mb-naklo.si

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 47

Razvojniki nas ves čas presenečajo z novimi in tudi koristnimi razvoji bodisi komponent, sestavnih delov, tehnologij ali celo novih proizvodov.

Naslednja generacija visoko energetsko učinkovitega procesorja AI RZ/V2H za avtonomne robote

Članek predstavlja MPU RZ/V2H, ki omogoča umetno inteligenco vida in nadzor v realnem času.

Kaj je resolver?

Resolver je električni transformator, ki se uporablja za merjenje kota vrtenja osi.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!