Eksoskelet daje delavcem v ladjedelci dodatno moč

S 3-urnim trajanjem akumulatorja eksoskelet omogoča uporabnikom, da hodijo z običajno hitrostjo in lahko v prototipni različici dvigne predmete z maso do 30 kilogramov. Na eni izmed ladjedelnic v Južni Koreji so delavci oblečeni v robotska ogrodja (oblačila) prenašali velike kose kovine, cevi in druge predmete kot za šalo.

To je bil del testa, ki ga je lani izvedlo podjetje Daewoo Ladjedelništvo in Marine Engineering na svojem obratu v Okpo-dong. Podjetje je ena izmed največjih ladjedelc na svetu in želi proizvodnjo dvigniti na višjo raven z opremljanjem osebja z robotskimi eksoskeletoni, ki jim dajejo nadnaravno moč.

Gilwhoan Chu, vodilni inženir oddelka za raziskave in razvoj v podjetju pravi, da je pilotni projekt pokazal, da so eksoskeleti  delavcem dejansko v pomoč pri opravljanju njihovih nalog. Njegova ekipa se trudi izboljšati prototipe do take mere,  da bi jih lahko dali v redno uporabo v ladjedelnici, kjer roboti že sicer opravljajo velik del zelo kompleksnega sistema montaže.

Eksoskelet lahko »obleče« skoraj vsak odrasel človek, saj je primeren za velikosti delavcev med 160 in 185 centimetri. Delavci ne čutijo teže njegovega 28 kilogramov težkega ogrodja, ki je izdelan iz ogljikovih vlaken, aluminijevih zlitin in jekla, saj se obleka sama podpira in je zasnovana tako, da spremlja premikanje uporabnika. S 3-urnim trajanjem akumulatorja eksoskelet uporabnikom omogoča, da hodijo z normalno hitrostjo in da lahko v prototipni različici dvignejo predmete z maso do 30 kilogramov.

Pripravo eksoskeleta za delo delavci začnejo s pripenjanjem svoje noge z jermeni na nožne blazinice »stopal« robota na tleh. Oblazinjene naramnice na stegnih, v pasu in čez prsi povezujejo uporabnika z obleko, kar omogoča, da se  robot premika glede na gibe njegovega telesa, saj nosi breme zanj. Sistem hidravličnih spojev in elektromotorjev teče navzgor zunanji strani nog do nahrbtnika, ki napaja in krmili delovanje te »ploščadi«.

Na nahrbtnik se lahko pritrdijo različni nastavki oziroma okvirji  namenjeni posameznim nalogam, ki so nameščeni v loku nad glavo osebe in so videti kot majhen žerjav. Prav tako kot za povečanje moči dviganja bremen,  obleka pomaga delavcem natančno manipulirati s težkimi predmeti: nase prevzame večino teže predmeta, tako da uporabnik dejansko upravlja z navidezno lahkim predmetom.

Povzeto po New Scientist – Avg 06, 2014

Robotics Trends

www.roboticstrends.com 

Več o članku

Sorodni članki

Zadnji članki

Svet mehatronike 44 (11-2023)

Po razburkanem poletju se počasi vračamo v ustaljene tirnice in v tokratni številki revije Svet mehatronike boste lahko brali o pasivnem hlajenju prostorov. Zanimiv pri tem novem načinu je princip, kako so raziskovalci naredili prototip hladilnika, ki za svoje delovanje ne potrebuje električne energije. Res je, da je ta prototip še zelo drag, ampak če kolikor toliko poznamo človeštvo, se bo tudi izdelava takšnega hladilnika pocenila.

Stičišče znanosti in gospodarstva

Celjski sejem letos je letos obiskalo več kot 65.000 obiskovalcev.

Svetovno prvenstvo v robotiki Robocup 2023

V mesecu juliju 2023 so se dijaki ŠC Celje Srednje šole za strojništvo na podlagi uvrstitev v preteklih letih udeležili svetovnega prvenstva v robotiki RoboCup 2023 v Bordeaux-ju v Franciji.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!