Planiški vetrovnik

Izdelati vetrovnik, v katerem bi lahko sočasno trenirali skakalci in padalci, se je pred dobrim letom zdel nemogoč izziv za slovensko znanost in industrijo.

Modelne raziskave zapletenih aerohidrodinamskih pojavov, kot je »polet« skakalca, imajo še vedno značilno prednost pred numeričnim modeliranjem. Prav to nas je vodilo k modelni študiji na fizičnem modelu ob upoštevanju aero-hidro dinamske podobnosti med modelom in izvedbo vetrovnika. Modelne raziskave, ki temeljijo na analizi tokovnih struktur omogočajo študij interakcij med gibajočimi se telesi in tokom fluida. Razvili smo vizualizacijsko metodo spremljanja kinematike zračnega toka, ki je namenjena analizi tokovnih razmer v vetrovniku pri obtekanju teles. Ekspertni sistem je sestavljen iz generatorja sledila, ki je v zračni tok vetrovnika vnešen pred telesom, na način, ki omogoča vizualizacijo tokovnega polja ob telesu in za njim. Zaporedje časovnih posnetkov smo analizirali s programsko opremo ADM – flow, ki omogoča analizo hitrostnega polja zračnega toka, stopnje turbulence in disipacije kinetične energije v toku.

Prof. dr. Brane Širok je profesor na področju energetskega strojništva na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani. Doktoriral je iz področja eksperimentalnega modeliranja – kaotična dinamika. Z raziskovalnim delom je pričel v Turboinštitutu Ljubljana, kjer se je ukvarjal z razvojem turbinskih strojev in eksperimentalnimi raziskavami na področju energetskega strojništva. Danes pa je zaposlen na Fakulteti za strojništvo, kjer poleg opravljanja dekanske funkcije vodi Laboratorij za vodne in turbinske stroje. Je soavtor več kot 150 izvirnih znanstvenih člankov in 14 podeljenih patentov. Z domačo in tujo industrijo sodeluje pri reševanju konkretnih inženirskih problemov.

www.fs.uni-lj.si

Več o članku si preberite v PDF reviji!

Sorodni članki

Zadnji članki

Plastožer – naprava za drobljenje pločevink in plastike

V petek, 5. 5. 2023 se je odvilo finale že 10. Junior Achivement nacionalno tekmovanje programa Moje podjetje, ki so ga izvedli na na Gospodarski zbornici Slovenije.

MIEL OMRON na sejmu MIS’23

MIEL OMRON na sejmu MIS'23

Svet mehatronike 42

v industriji so materiali različnih izdelkov zelo pomembni. Pomembno je, da je nek material trden, žilav – seveda odvisno od uporabe. Pri nekaterih primerih uporabe pa je pomembno, da je material tudi elastičen in da se po obremenitvi vrne v svoj položaj. Tako so japonski znanstveniki naredili nov material - leguro na osnovi bakra, ki ima elastično obremenitev večjo od 4,3%. Tak material bi lahko prišel prav v proizvodnji naprav za športnike, v medicinskih napravah ter verjetno še kje drugje.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!