IFAM 2018 – nov začetek?

Sensor

Novost v ponudbi podjetja Sensor d.o.o. je serija ultrazvočnih senzorjev iz nerjavečega jekla, popolnoma vodotesnih s stopnjo zaščite IP 69, ki so namenjeni uporabi v farmaciji in v prehrambeni industriji. So posebne oblike, ki omogoča čiščenje z vodni curkom (do 120 Barov!) in po čiščenju omogoča, da preostala voda s senzorja sama odteče. Prav tako so iz Inox materiala in posebne oblike (ki omogoča pranje-čiščenje pod pritiskom) tudi uvodnice, prav tako namenjena pogojem in zahtevam, ki jih srečamo v prehrambeni in farmacevtski industriji.

Naslednja novost, ki jo ponujajo, je inkrementalni dajalnik položaja, ki mu je prek uporabniškega vmesnika na računalniku mogoče nastaviti prav vse: število impulzov, ki jih bo dajal v enem obratu, položaj referenčne točke, referenčni kot, nastavi se lahko smer vrtenja in oblika izhodnega signala, skratka, odslej bomo lahko imeli na zalogi le en dajalnik položaja, katerega bomo lahko nastavili za delovanje na različnih napravah in v vseh mogočih pogojih.

Zanimiva je tudi njihova ponudba kapacitivnih tipk in stikal, ki prepoznajo le dotik človeškega prsta, ne upoštevajo pa tekočin, vode in podobnih motečih elementov, ki bi lahko vplivali na neželeno proženje oziroma zaznavanje dogodkov, za katere ne želimo, da vplivajo na procese. Izvedbi zaščite tipk sta IP 67 in IP 68, obstaja pa cela paleta različnih barv in osvetlitev, napisov. Kjer procesi zahtevajo pogosto pritiskanje na tipke, je predstavljena oblika tipke veliko prijaznejša do delavca, sploh ob dolgotrajni uporabi. Tipke delujejo tudi pri uporabi tanjših zaščitnih rokavic, za debelejše rokavice pa je morda bolj primerna kombinacija optičnega in kapacitivnega zaznavanja dotika, ki ga imajo prav tako v ponudbi. Treba je še povedati, da je izhod tipke logični nivo, ki ga povežemo s krmilnikom in na podlagi katerega potem krmilnik izvaja potrebne akcije.

Lapp kabel

Podjetje Lapp kabel se že od vsega začetka ukvarja s proizvodnjo kablov in kabelskih sestavov, že četrto leto pa se ukvarjajo tudi s konfekcioniranjem kablov in kabelskih verig in sicer od čisto osnovnih konfekcij, kamor spadajo različne oblike kabel-čevljev, votlic in spajkanja pa vse do industrijskih standardov, kot so Lenze, Siemens ter e-mobilnost, kjer so prav tako eni od pomembnejših igralcev na tem področju.  Morda je novost z njihove strani podatek, da so postali zelo dejavni na področju robotike. Pri tem sodelujejo s  podjetjem Yaskawa, kjer skupaj razvijajo neke ključne sistemske rešitve. Poleg tega, da je Yaskawa njihov najpomembnejši partner v Sloveniji, se veselijo tudi postavitve novih Yaskawinih poslovnih obratov v Kočevju, kjer bo stekla serijska proizvodnja robotov in ker si obetajo veliko sistemskih rešitev na področju kabelskih povezav.
Kar se tiče zgodovine njihovega podjetja, lahko rečemo, da je njihov patentiran način izdelave ekstrudiranih kablov Olflex gospoda Oskarja Lappa popolnoma spremenil svet in način uporabe in napeljevanja inštalacij v zgradbah in stikalno-krmilnih omarah. Pred tem smo poznali le trde žice v ceveh, danes pa se povsod uporablja le njegov kabel. Naslednja blagovna znamka podjetja Lapp je Unitronic, ki so bili povezovalni kabli za prenos komunikacijskih signalov nizkih napetosti in nizkih frekvenc, potem za njim še Etherline za signale majhnih napetosti in visokih frekvenc. Obenem bi bilo tu treba omeniti, da se v industrijskih komunikacijah ProfiBus počasi poslavlja, v celoti pa ga bo nadomestil Etherline, povezava pa bo ProfiNet. Naslednje področje so optični kabli, optična vlakna, od enorodnih do mnogorodnih vlaken, vse do različnih okolij, vertikalno ali horizontalno, uporaba različnih zaščitnih materialov za zaščito steklenih vlaken, ki se seveda lahko zlomijo, uporaba plastičnih in hibridnih vlaken, kjer je prvi zaščitni ovoj plastičen, znotraj pa se nahaja pravo stekleno vlakno. Naslednja prepoznavna blagovna znamka je Skintop, ki označuje program uvodnic, vložkov, reducirjev, EMC zaščite, kabli z opleti in folijami, ki ščitijo notranjost kabla pred motnjami in odvedejo inducirane napetosti na ohišje oziroma na maso. Oblike uvodnic so najrazličnejše, od nerjavečih do plastičnih in z vsemi mogočimi oblikami navojev. Silvyn program je sistem zaščite kablov v ceveh, gre pa spet za celo paleto rešitev od plastičnih do jeklenih INOX cevi in pripadajoče opreme, odvisno pač od zahtev in okolja v vsaki posamezni aplikaciji. Zelo močni so kar se tiče rešitev za prehrambeno industrijo. Ponujajo tudi dober sistem označevanja kablov, izbira materialov in oblike pa je spet odvisna od vsake posamezne aplikacije in zahtev.

Siemens

Na pogonih pri Siemensu morda tokrat spada med novosti način vgradnje, kjer so pogoni skupaj z motorji vgrajeni kar v krmilne omarice, saj je mogoče na podlagi nekih zahtev že predhodno sestaviti omarico s pogoni, ki bo ustrezala določeni aplikaciji. Ob tem pri Siemensu poudarjajo, da niso sposobni le dobaviti nekih določenih enot, ampak so jih sposobni tudi povezati in združiti v neko zaključeno, lepo oblikovano in tehnično pravilno izvedeno celoto. Na predstavljenem primeru pogona srednjega razreda Sinamics S210 je predstavljena povezljivost z ekosistemom Simatic in ima posebej razvite motorje 1FK2 za delovanja celega sistema, ki so prav tako ena izmed novosti, ki jo na sejmu predstavljajo in ki ima močnostni napajalni in signalni kabel integriran v enem samem kablu. Komunikacija s pogonom je v tem primeru ProfiNet, pogon pa ima ob visoki stopnji kompaktnosti vgrajene tudi nekatere varnostne funkcije. Pogon je namenjen širokemu spektru aplikacij, ki zahtevajo veliko dinamiko in odzivnost, poleg tega pa je tudi cenovno zelo sprejemljiv. Naslednji pogon je Simotics, ki poleg motorja vsebuje tudi že neko mero pameti, s katero motor ves čas zbira neke pomembne parametre delovanja, na primer magnetni fluks in temperaturo, kdaj in kako motor deluje, vsa ta vgrajena elektronika pa je sposobna komunicirati z določenimi strežniki, prek katerih uporabnik dobi analitični vpogled v delovanje motorja in proaktivno informacijo o tem, ali se z motorje dogaja kaj posebnega, so presežene neke nastavljene meje, bo v kratkem potrebno posredovanje serviserja in podobno.

Poleg TIA portala se običajno namesti tudi simulacijsko orodje PLC SIM,  PLC SIM-Advanced pa je njegova nadgradnja, približno tako, kot bi na realen krmilnik naložili konfiguracijo celotne strojne opreme in lahko potem izvajamo simulacijo delovanja s polno funkcionalnostjo samega krmilnika. V tem primeru torej strojna oprema sploh ni potrebna, ker jo lahko v celoti simuliramo. Naslednja zelo uporabna stvar je Cloud-connector ko se lahko od daleč povežemo s krmilniki, nanj prenesemo projekt ali le spremembe, ali pa preverimo le diagnostiko delovanja. Novost je tudi »Kinematika«, ki je prišla s TIA portalom V15 in ki za razliko od prejšnjih različic v samem TIA portalu vidimo dejansko premikanje tega modela, ne pa le prikaz vrtenja motorjev. Zdaj lahko na primer na ekranu dejansko vidimo interpolacijo robotske roke med eno in drugo točko.

MIEL

Pri Omronu, katerega zastopnik v Sloveniji je že osemindvajset let podjetje Miel d.o.o. iz Velenja, so tudi letos predstavili nekatere novosti s področja industrijske avtomatizacije, saj Omron s svojimi inovativnimi rešitvami na tem področju velja za pionirja. Med pomembnejšimi novostmi je treba omeniti zelo hiter sistem strojnega vida (vision), ki je zelo primeren za aplikacije v farmacevtski industriji, na primer za kontrolo prisotnosti tablet in blister embalaže, 1D in 2D kod, napisov in podobno. Gre za prosto programirljivi sistem, ki se ga programira prek prednastavljenih algoritmov, za posebne aplikacije pa je mogoče doprogramiranje v okolju .NET. Pri Omronu bomo našli najboljše rešitve s področja strojnega vida, poleg lastnih izdelkov in rešitev pa je v preteklem letu kupil še eno znano japonsko podjetje, ki se ukvarja s strojnim vidom in kamerami, to je SENTECH – Vision. S tem je Omron še razširil svojo ponudbo vision sistemov od kompaktnih do najzmogljivejših modularnih sistemov in od enokanalnega (v smislu števila kamer) do osemkanalnega sistema z ločljivostjo 12 MPix. Poleg kamer ponujajo tudi ustrezno osvetlitev in vso potrebno optiko, objektive in leče, ki so predpogoj za uspešno delovanje vision sistemov.

Na Sysmac platformi, ki je Omronovo zaščiteno ime in je pravzaprav platforma, ki združuje krmilnike senzorje in aktuatorje, so na sejmu predstavili primer neke avtomatizirane tovarne, recimo na nivoju »Industrije 4.0«, kjer imamo centralni krmilnik, ki poskrbi za vse, ampak resnično za vse. Gre za najnovejši serijo krmilnika NX7, ki združuje klasični PLC in (motion) krmilnik motorskih pogonov ter vso komunikacijsko tehnologijo za periferijo in nadzorne sisteme. Predstavljeni krmilnik je sposoben sočasno upravljati delovanje 256 servo pogonskih osi v interpolacijskem načinu. Za komunikacijo s periferijo je pri Omronu osnova EtherCat, ki je hkrati hitra in zanesljiva komunikacija. Na demo modelu avtomatizirane tovarne je na EtherCatu povezana senzorika in vision sistemi za končno kontrolo produktov ali za pozicioniranje, oziroma pomoč pri krmiljenju robotov. Predstavili so tudi novo linijo senzorjev za zaznavanje oziroma prepoznavanje barve z optičnimi vlakni, za različne specialne aplikacije, za visoke temperature, tudi za hitro branje in barvno dekodiranje. Novost in hkrati posebnost je tudi njihov konfokalni senzor, ki je pravzaprav specialni optični senzor, ki omogoča preverjanje mikronske razdalje, torej precizni merilnik z mikronsko natančnostjo, vendar tudi za transparentne objekte, kar je še posebno dobrodošla rešitev za farmacevtsko industrijo.
Na področju varnosti so predstavili varnostne svetlobne zavese F3SG-R za kategorijo 2 in 4, torej za učinkovito varovanje prstov, rok in telesa, predvsem v robotskih aplikacijah. OS32C pa je prosto programirljivi varnostni laserski skener, ki mu lahko določimo varnostna območja in jih dejansko nastavimo za delovanje in ustrezno varovanje na primer v robotskih aplikacijah.

Na področju servo pogonov so predstavili novo generacijo servo pogonov serije 1S, ki so izredno hitri, prilagodljivi, zanesljivi in cenovno dostopni. Serija 1S vključuje manjše servo pogone za moči od 100 W do 3,3 kW, njihova glavna prednost pa je predvsem ta, da za referenčne točke in končne pozicije ne potrebujemo kakšnega posebnega priključitvenega modula, ampak je vse to že integrirano na samem servo regulatorju. Pri frekvenčnih pretvornikih še vedno sodi med odlično ponudbo serija MX2, kjer gre za vektorske frekvenčne pretvornike z vgrajeno komunikacijo in vgrajenim varnostnim modulom.

Obiskovalci so lahko na njihovem razstavnem prostoru našli vse to in še več posameznih izdelkov in rešitev iz njihove ponudbe, vsekakor pa je obisk nujen, če želimo dobiti pravi vtis o razsežnostih njihove ponudbe!

Kolektor Systech

Se osredotoča na digitalizacijo proizvodnje, pri tem pa so prisotni pri razvoju MES in EMS sistemov, predstavljajo pa tudi celo paleto znanih svetovnih proizvajalcev opreme, kot so na primer Stahl, Dold, Advantech, Eaton in podobni. Pokrivajo segment od stikalne tehnike do avtomatizacije, poleg tega pa imajo in ponujajo tudi svoje lastne proizvode, ki so produkti njihovega razvoja, v tem primeru ProfiNet vhodi, ki so jih razvili za podjetje SMC, torej pnevmatska tehnika. Poleg tega so dejavni tudi na področju spremljanja porabe energije, kjer sodelujejo v kooperaciji s korejskim podjetjem J&D in severnoameriškim podjetjem Trendpoint, kjer je praktično zajeto znanje obeh ponudnikov s tega področja, dodane pa so še rešitve podjetja Kolektor Systech.

Gre torej za podjetje, ki se ukvarja z najrazličnejšimi izzivi, od nizkonapetostne stikalne tehnike in avtomatizacije, pa vse do UPS programa naprav za neprekinjeno napajanje, za vse to pa imajo ustrezno tehnično podporo in na teh danih platformah izdelujejo tudi primerne rešitve.

Sorodni članki

Zadnji članki

Nove priložnosti – Mikro-kompaktiranje in varjenje v eni napravi

Uporovno varjenje kot postopek za izdelavo visokokakovostnih zvarov med električno prevodnimi in mehanskimi komponentami je že dolgo uveljavljen in preizkušen postopek.

Ethernet po eni parici (SPE – Single Pair Ethernet) – prihodnost IIOT

V četrti industrijski revoluciji, oz. Industriji 4.0, bodo inteligentna omrežja prinesla temeljne spremembe. Industrija 4.0 predstavlja ogromen potencial za večjo profitabilnost in fleksibilnost industrije, okrepitev gospodarstvene konkurenčnosti, za visok življenjski standard in nova delovna mesta.

IFAM 2024 je praznoval 19. obletnico

Kako hitro teče čas, drage bralke in dragi bralci. Ni prav dolgo nazaj, ko smo skupaj s podjetjem ICM organizirali prvo konferenco Trendi in tehnologije v avtomatizaciji v Portorožu.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!