IFAM 2018 – nov začetek?

MB-NAKLO

Vir rešitev za orodja, stroje in avtomatizacijo!
Podjetje MB-NAKLO že od leta 1990 svojim kupcem zagotavlja vrhunske rešitve ter odzivno tehnično svetovanje na področju orodij, strojev in opreme za avtomatizacijo procesov. Svojim zaposlenim zagotavlja varnost, kreativno okolje ter uspešno prihodnost, bonitetna ocena AAA pa že sama po sebi govori o stabilnem in odgovornem poslovnem partnerju.
Podjetja MB-NAKLO ne uvrščamo med klasična trgovska podjetja. Gre za podjetje, ki prodaja celovite reštive ter vrhunsko tehnično znanje. Od tu izhaja tudi slogan podjetja »Vir rešitev!«. Podjetje zaposluje visoko izobražen kader, večinoma s področja strojništva, saj v podjetju verjamejo, da je uspešnost podjetja v veliki meri odvisna od ljudi; od zaposlenih in njihovih odnosov s kupci, dobavitelji ter lokalno skupnostjo. Vsi zaposleni po svojih najboljših močeh prispevajo k uresničevanju ciljev podjetja.

V MB-NAKLO so ponosni tudi na svoja zastopstva kot so MAPAL, SCHUNK, DEPRAG, AGIECHARMILLES, FRAISA, SCHMALZ itd. Tekom let so si z odličnim delom pridobili zaupanje tudi na strani najzahtevnejših kupcev. To zaupanje temelji na strokovnosti, zanesljivosti in poštenju.

Nekatere izmed dobaviteljev s področja avtomatizacije so to leto predstavili na sejmu IFAM 2018. Na kar 72m2 razstavne površine so predstavili zanimive rešitve, inovacije in trende proizvajalcev:

  • SCHUNK – prijemala, dodatki za robote
  • DEPRAG – tehnologija vijačenja
  • SCHMALZ – vakuumska tehnologija
  • BIAX – pnevmatska orodja
  • SCHMIDT TECHNOLOGY – stiskalnice
  • LORENZ – merilna tehnika.

Za vsa vprašanja glede ponudbe in sodelovanja so na voljo na spodnjem naslovu. Veseli pa bodo osebnega srečanja z vami.

Zaključek

Kaj obiskovalcu pomeni takšen sejem v dobi, ko so vse informacije o čemerkoli na razpolago le z enim samim klikom? Najbrž še vedno veliko, kar dokazuje tudi število obiskovalcev. Sam sem se udeležil vseh sejmov IFAM doslej (razen prvega v Portorožu), pa spet vsako leto najdem kup novosti, s katerimi se gotovo ne bi srečal, če bi informacije iskal po spletu! In zakaj ne? Iščemo vedno stvari, o katerih želimo kaj izvedeti, pogoj pa je, da seveda obstajajo! In kako naj nekdo najde nekaj, za kar niti ne ve, da obstaja, da je že na trgu?
Zato sem mnenja, da sejemske prireditve v svoji osnovi kljub vsem drugim načinom informiranja javnosti še vedno ohranjajo svoj čar neposrednega stika z obiskovalci, ki razstavljavcem že s svojim obiskom nekako sporočajo, da jih predstavljena tematika zanima, njim pa se ponuja priložnost, da obiskovalcem pokažejo najnaprednejše in še čisto sveže rešitve na svojem področju. Z informacijo iz prve roke in predstavitvijo najsodobnejših rešitev pa obiskovalec največkrat odhaja s sejma s popolnoma drugačnim pogledom na svoj bodoči projekt, kot ga je imel pred tem! Zato se sejmi še vedno prirejajo in se bodo tudi v prihodnosti!

AX elektronika

Naše podjetje se vsako leto predstavi kot založnik strokovne literature s področja elektronike v slovenskem jeziku, poleg tega pa predstavljamo dve pomembni reviji, ki pokrivata področje elektronike vključno s programiranjem, na drugi strani pa mehatroniko, ki je v industrijskem okolju vsak dan bolj prepoznavna, a hkrati tudi vse bolj prepletena in zapletena, saj se meje med posameznimi področji prekrivajo in jih ni več mogoče preprosto ločiti med seboj. Področja, ki so bila v preteklosti samostojna, so se preprosto zlila skupaj in vse bolj je jasno, da jih moramo obravnavati kot skupek vsega, kar utegnemo v vsakem posameznem primeru najti povezano skupaj. Zato so potrebni ljudje, ki to vraščenost različnih področij eno v drugo razumejo, obenem pa se znajo vživeti v sobivanje teh področij kjerkoli in kadarkoli. Po svojih najboljših močeh podpiramo rast in izobraževanje na vseh teh področjih, čeprav ostajamo še vedno »najbolj zvesti« elektroniki, ki je nekakšna mati tudi mehatroniki.

Letos smo med novostmi predstavili majhen Walkie-Talkie, skupaj z ohišjem, ki je bil izdelan s 3D tiskalnikom. Gre za popolnoma delujoč radijski oddajnik-sprejemnik, s katerim je mogoče v simplex načinu sprejemati in oddajati na različnih radio-amaterskih področjih, po izbiri. Dobro se dopolnjuje z našo Vikend radijsko postajo, ki smo jo prav tako predstavljali na sejmu in s katero lahko tudi komunicira.

Predstavili smo primere uporabe Raspberry PI kot spletnega radia in kot medijskega centra. Oboje je teklo na barvnih LCD zaslonih občutljivih na dotik. Seveda ste si lahko ogledali tudi prenovljeno različico T-Rex sprejemno/oddajnega modula, ki omogoča dvosmerno daljinsko krmiljenje.
Tudi letos smo se z nekaterimi srednjimi šolami dogovorili za sodelovanje, saj smo prepričani, da lahko tudi srednješolci predstavijo Sloveniji odlične izdelke in rešitve in da je dijakom in njihovim mentorjem le treba dati priložnost, da svoje dosežke predstavijo širši javnosti, IFAM pa brez dvoma spada med dogodke, kjer je ta širša javnost prisotna v velikem številu! Za sodelovanje smo se dogovorili s Srednjo tehniško in poklicno šolo iz Trbovelj, s Šolskim centrom Krško in Šolskim centrom za pošto, ekonomijo in telekomunikacije v Ljubljani, ki so nas s svojimi izdelki najbolj prepričali .

Ves čas sejma smo imeli v naši stekleni vitrini na ogled model Teslinega generatorja za brezžični prenos energije, ki so ga izdelali dijaki Srednje tehniške in poklicne šole iz Trbovelj. Mogoč je bil nazoren prikaz prenosa energije z generatorja na fluorescentne sijalke, ki so tako svetile čisto brez priključitve! Za marsikoga je bilo že to osupljivo, v načrtu pa imajo zelo pogumno izboljšavo, pravzaprav modulacijo generiranega električnega polja, s katero nameravajo predvajati glasbo! Bo še zanimivo! Predstavili so tudi svoj DMX krmilnik za nastavitev barve svetlobe svetlobnega disco efekta, ki so ga upravljali brezžično prek pametnega telefona, kar se je izkazalo za zelo uporabno aplikacijo.

Iz Šolskega centra Krško so dijaki prinesli in predstavili svoj model drona, ki ga nadgrajujejo v mednarodnem projektu Drone Team, v katerem sodelujejo dijaki in mentorji iz Španije, Poljske, Hrvaške in Slovenije. Cilji projekta so uporaba konceptov razvoja inovativnega izdelka, projektno učenje, multidisciplinarni delovni procesi, izboljšanje jezikovnih kompetenc ter raziskovanje tehnologij in trendov.

Dijaki in mentorji Šolskega centra za pošto, ekonomijo in telekomunikacije v Ljubljani so se vključili v projekt ASTRO Pi. To je mednarodno tekmovanje, ki ga zadnjih nekaj let razpisuje ESA, Evropska vesoljska agencija v sodelovanju s fundacijo Raspberry Pi Foundation. Njihov namen je najti naslednjo generacijo vesoljskih znanstvenikov. Ker je v tem šolskem letu prvič k sodelovanju povabljena tudi Slovenija, so osnovali ekipo pogumnih “SC5 astronavtov”, ki jih ni strah raziskovanja področja interneta stvari (IoT), rokovanja z mikroračunalnikom RaspberryPi, programiranja v programskem jeziku Python in trenja fizikalnih orehov. V ekipi so dijaki od drugega do četrtega letnika, ki pod mentorstvom profesorice fizike Lidije Babič in profesorja strokovnih modulov Gregorja Rakefa preizkušajo svoje rešitve fizikalnih problemov.
Njihov cilj, ki so si ga zastavili v sklopu projekta ASTRO Pi, je meritev magnetnega polja Zemlje na krovu mednarodne vesoljske postaje, ISS (International Space Station). Dobljene rezultate bodo potem primerjali z magnetnim poljem na površju Zemlje. Za ustrezno obravnavo in analizo rezultatov morajo seveda znati satelitu tudi slediti. Tako njihova rešitev poleg merjenja komponent magnetnega polja, meri tudi samo orientacijo satelita ter njegovo lokacijo glede na položaj Zemlje. Seveda je potrebno vse meritve tudi časovno zaznamovati, saj se izvajajo v desetsekundnih intervalih.

In kako je bilo v našem spajkalnem kotičku? Mladi ustvarjalci se vedno radi ustavijo na našem prostorčku za spajkanje elektronskih elementov in tako je bilo tudi letos. Marsikdo je pokazal že kar občudovanja vredno spretnost pri obvladovanju spajkalnika, klešč in spajkalne žice, nekateri pa so se s spajkanjem srečali čisto prvič! Prepričani smo, da je sejem IFAM eno izmed pravih okolij za to, da mlad človek sam s sabo razčisti, ali je res ravno spajka tisto, kar si želi po malem vohati v nadaljevanju šolanja in v svojem bodočem poklicu ali pa je vendarle to ena izmed tistih stvari življenju, ki mu nikakor ne ležijo?

Veliko fantov in morda le za spoznanje manj deklet, se je letos lotilo spajkanja in vsi po vrsti so bili na koncu zadovoljni s svojim delom, s tem, kar so se naučili in s tem, da so s sejma odšli za eno spretnost bogatejši. Nikakor pa ne morem mimo tega, da ne bi za najsvetlejšo zvezdo letošnjega spajkalnega kotička proglasil 9-letnega Kevina Webra iz Prebolda, ki je čisto samostojno in brez treme zaključil svojo nalogo spajkanja enakovredno odraslim kolegom. Izdelek je deloval ob prvi priključitvi; vsi niso, njegov pa je! Kaj lahko dodam? Če je Kevin ravno ob našem spajkalnem kotičku dobil veselje do elektronike, je Slovenija s tem najbrž dobila vsaj potencialnega bodočega strokovnjaka, o katerem bomo še slišali in še pisali! Pogum, Kevin, pa oglasi se nam kaj, če boš imel kakšna vprašanja ali boš potreboval nasvet! In drugo leto nas spet obišči, gotovo bomo spet imeli kaj zanimivega zate!
Če bi se kot obiskovalec sejma vsako leto sprehodili med razstavnimi prostori, najbrž ne bi našli ničesar takšnega, kar bi nas posebej pritegnilo. Ampak to je le navidezno, v resnici ima vsak razstavljavec vsako leto vsaj nekaj, kar si zasluži posebno pozornost. Ko sem med reportažo spraševal po novostih, se je morda marsikomu med sogovorniki zdelo, da ne bo imel kaj povedati, pa se je na koncu izkazalo, da novostim, drobnim izboljšavam in izvirnim inovacijam skoraj ni konca! Zelo pomembno je, kako znamo ceniti lasten trud in oceniti svoj in prispevek lastnega podjetja k temu, da bo jutri naše življenje v vsakem smislu boljše… In če cenimo to, kar smo prispevali sami, bomo znali ceniti tudi tisto, kar so k temu prispevali drugi! In zato je mogoče na IFAM-u vsako leto videti kaj novega!

https://svet-el.si

Več o članku si preberite v PDF reviji!

Sorodni članki

Zadnji članki

Dnevi robotike

FAKULTETA ZA ELEKTROTEHNIKO 26. — 28. marec 2024 Dogodek DIR24 poteka v obliki robotskega hekatona, na katerem lahko sodelujejo vsi študenti Univerze v Ljubljani. Izziv, ki...

Nagrada za prijaznost podnebju

CDP je podjetje FANUC ocenil kot "A-Seznam"

Svet mehatronike 45 (1-2024)

Pozdravljeni drage bralke in dragi bralci revije Svet mehatronike! Izgleda, da se svet vrti vedno hitreje. Pa s tem ne mislim vrtenja našega planeta, pač pa uvajanje novih tehnologij. V tokratni številki revije Svet mehatronike boste namreč lahko prebrali, kako umetna inteligenca (AI) pomaga pri iskanju novih materialov.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!