IFAM 2018 – nov začetek?

UL FE – Robo

Pravi užitek je zapisati cel plaz pohval za izdelek, ki si to res zasluži. Skupina študentov in profesorjev se je lotila projekta resnično mobilnega robota, ki je v pomoč invalidom, oziroma osebam, ki se same ne morejo premikati in so v ta namen doslej uporabljale invalidski voziček. Skoraj neverjetno mobilnost robota dosežejo s štirinajstimi vgrajenimi motorji, od katerih ima vsak svojo funkcijo. V glavnih pogonskih kolesih so že v samem pestu vgrajeni motorji, vsako posamezno kolo pa ima še svoj motor za obračanje kolesa v katerikoli smeri. To je skupaj že osem motorjev. Že samo s temi osmimi motorji lahko dosežemo več različnih načinov vožnje, od katerih so nekateri prav nenavadni, drugi pa omogočajo manevre, ki jih sicer ne omogoča nobeno drugo, običajnim ljudem doslej znano vozilo! Po zaslugi teh osmih motorjev je mogoče obračanje popolnoma na mestu, torej na toliko prostora, kolikor ga zavzema tloris tega vozička! Vozi lahko bočno v katerikoli smeri in če je kje na voljo toliko prostora, da vanj parkiramo ta voziček, potem je samo parkiranje čista zabava! Naslednja skupina motorjev je vgrajena za premagovanje stopnic in nagibanje sedeža oziroma prestavljanje težišča za vožnjo po stopnicah. Idejni vodja in konstruktor tega robota je bil profesor doktor Matjaž Mihelj, redni profesor v Laboratoriju za robotiko na FE. Na tekmovanju CYBATHLON v Švici so med vsemi udeleženci s svojim vozičkom zasedli tretje mesto. Dva motorja upravljata dvig in spust gosenic, še dva pa sta pogon gosenic, s katerimi lahko seveda vozimo tudi po ravnem, recimo po snegu!

Sicer pa so študentje FE skupaj s svojimi mentorji vključeni v kar nekaj evropskih projektov, ki so široko zastavljeni in vključujejo veliko število partnerjev. Gre za kombinacijo konstrukcije nožne proteze pod kolenom in prepoznavanje človekovih namer prek brezžičnih senzorjev.

Daihen Varstroj

Vsi, ki to podjetje poznajo vedo, da se ukvarjajo z varjenjem in rezanjem, avtomatizacijo proizvodenj, manipulacijo obdelovancev med varjenjem in rezanjem, s termičnim rezanjem kovin in s posebnimi prilagojenimi oblikami spajanja z varjenjem v proizvodnji. Glavni smeri razvoja podjetja sta robotizacija in varjenje. Zadnja leta dajejo velik poudarek na robotizacijo varjenja, kar bodo letos kot novost predstavili na sejmu v Zagrebu, vse od novih robotskih manipulatorjev, ki se ponašajo z večjimi hitrostmi in nosilnostmi, pa vse do novih varilnih tehnologij. Podjetje tudi v svetovnem merilu spada med pionirje na področju tehnologij varjenja in obstaja cela vrsta različnih sodobnih patentiranih načinov varjenja, s katerimi dosegajo neprimerno boljše rezultate in ki so plod njihovega lastnega znanja in raziskav.

PSM

Kot največjo novost v njihovi ponudbi navajajo zastopstvo za Mecmesin, ki je proizvajalec ročnih in laboratorijskih merilnikov sil. Na trg prihaja nova družina trgalnih strojev, v preteklosti je bil pri testiranju materialov poudarek bolj na funkcionalnem testiranju, zdaj pa je obseg testiranja razširjen še na materialno testiranje. S tem so dosegli, da so na voljo cenovno zelo dostopne naprave, s katerimi izvajamo zelo zahtevna testiranja in v Angliji, kjer te naprave že pol leta testirajo, so odzivi odlični in tudi same naprave se odlično prodajajo. Zelo zanimiva za slovensko tržišče je morda tudi ponudba električnih cilindrov, čeprav so na sejmu kar štirje ponudniki takih cilindrov. Morda je pri konstruiranju nekoliko težje premakniti ustaljeno logiko, ki temelji na hidravliki in pnevmatiki, na elektroniko, pa se stvari vseeno premikajo tudi v tej smeri.

Burster je še eno izmed znanih imen, ki ga zastopa podjetje PSM d.o.o. Na voljo je na primer instrument, merilnik, s katerim je mogoče popolnoma diagnosticirati recimo senzor sile, s čimer lahko v primeru težav s takšnim senzorjem dobimo takojšen vpogled v delovanje in je diagnoza okvare praktično kot na dlani, v preteklosti pa je bilo v ta namen potrebno ročno izvajati celo vrsto meritev. Novost so tudi nova družina kalibratorjev proizvajalca Meatest, kamor spadajo uporovne dekade, simulatorji upornosti (bremena) in precizni napetostni kalibratorji. Novost je tudi nova družina merilnikov kvalitete navojev, proizvajalca HTG iz okolice Munchena in naprave za mehansko označevanje Borries, ki predstavljajo tudi čisto drugačen pristop k označevanju, saj oznako dobesedno izpraska iz materiala! Kot zanimivost smo izvedeli tudi to, da Burster pripravlja novo družino ojačevalnikov za senzoriko, ki so inteligentni ojačevalniki, ki jih preprosto nizamo enega za drugim, zadnji pa je potem povezan v industrijsko omrežje.

LAR transportni sistemi

Podjetje LAR transportni sistemi je družinsko podjetje z lastno proizvodnjo transportnih valjev. V podjetju je zaposlenih dvajset delavcev. Proizvodni program zajema liniji gnanih valjev in gravitacijskih valjev, ki jih lahko izdelajo čisto po zahtevah stranke oziroma naročnika. Podjetje ima tudi zastopstvo za izdelke znanega proizvajalca vseh vrst transportnih koles Räder – Vogel in sicer pokeivajo celoten program, od čisto preprostih kolesc do izdelkov za težko industrijo. Proizvajalec Räder–Vogel spada med vodilna podjetja tudi v svetu, saj njegove izdelke najdemo kot prvo vgradnjo pri vseh največjih svetovnih  proizvajalcih viličarjev.

V svoji ponudbi ima podjetje LAR tudi servis na terenu, ki poleg zamenjave in vgradnje transportnih valjev zajema tudi zamenjavo in vgradnjo vseh vrst koles na viličarjih, narez gum ter popravilo in menjavo koles na različnih vrstah vozičkov.

Na sejmu IFAM so se letos prvič predstavili, sicer pa samo podjetje obstaja že petnajst let in ima svoje predstavništvo tudi v Beogradu, kjer z lastnimi izdelki in ponudbe iz zastopstva pokrivajo potrebe tržišča po teh izdelkih v Srbiji. Na svojem področju so v Sloveniji vsekakor vrhunsko proizvodno podjetje, saj zatrjujejo, da ni zahteve, ki je ne bi znali zadovoljiti in ne potrebe, za katero ne bi našli optimalne rešitve in je znali strokovno izvesti.

INOTEH

Podjetje INOTEH d.o.o. je tipičen predstavnik razstavljavcev, pri katerih je glede novosti najbolje kar vprašati, saj jih običajni obiskovalec ne more zaznati le z enim ali dvema »prehodoma mimo štanta«. Če si njihove ponudbe še niste »od blizu« ogledali, vam zagotavljam, da so obiskovalca pripravljeni opozoriti na zanimive podrobnosti in včasih tudi skrite, neopazne prednosti posameznih rešitev, ki se kar vrstijo ena za drugo!

Prva letošnja novost je izdelek podjetja ITEM in sicer ITEM linear motion system, oziroma celoten servo sistem linearnega vodila. Končna prednost takšnega vodila je, da lahko čisto povprečni uporabnik, ki niti slučajno ni programer, sprogramira delovanje takšne servo osi in pri tem ne potrebuje nikakršne pomoči, nobenega programirljivega logičnega krmilnika, nobene naprave za programiranje, ampak lahko vse potrebno izvede s pomočjo svojega osebnega računalnika. Program za programiranje je popolnoma brezplačen, prav tako pa je brezplačen tudi konfigurator, s katerim določimo želeno delovanje servo osi glede na naše potrebe, konfigurator pa glede na naše zahteve izbere ustrezne komponente in privzete parametre, s katerimi lahko to dosežemo. Pri tem imamo na voljo različne izvedbe linearnih osi, od takšnih z drsnikom, z vretenom, zobatim jermenom in zobniško gnanih osi.
V prvi fazi nam spletna aplikacija pomaga določiti mehanske komponente linearne enote glede na naše zahteve. V naslednjem koraku vnesemo še tehnične parametre, kot sta najvišja hitrost in pospešek te enote, kot rezultat pa dobimo izbor potrebnega servo pogona, reduktorja in programirljivega krmilnika, s čimer imamo določeno celotno konfiguracijo sistema. Vse komponente, vključno z vsemi kabli lahko stranka naroči prek spleta, vse komponente pa dobi po sistemu plug-and-play, sestavi, priključi in začne uporabljati. Dodatno si lahko uporabnik s spleta naloži brezplačen program, s katerim lahko upravlja s sistemom, s servo pogonom, spreminja hitrost, položaje, dodaja ali odvzema korake, skratka, omogoča mu vse to, za kar je doslej ob morebitnih spremembah potreboval usposobljenega strokovnjaka, programerja, predstavljena novost pa mu te nove možnosti ponuja v preprosti, uporabniku prijazni obliki in jih lahko kadarkoli izvede sam.

Druga novost so ergonomsko prilagojena delovna mesta, električno nastavljiva po višini, z več prednastavljenimi višinami delovne površine. Možnost nastavitve je +/- 400 mm od običajne standardne višine, kar v večini primerov zadostuje za vse potrebe. Ni namreč vseeno, kako visoka oseba dela na nekem delovnem mestu, saj za nekoga sedeč položaj pomeni enako višino neke montažne površine kot za nekoga drugega stoječ položaj, če je nižje rasti. Veliko je tudi primerov, ko marsikdo delo zaradi številnih razlogov raje in lažje opravlja stoje, na ta način pa mu je omogočeno hitro in natančno prilagajanje višine delovne površine lastnim potrebam.  Takšna možnost ergonomske prilagoditve je najvišja stopnja skrbi delodajalca za zdravje zaposlenih, saj kljub dolgotrajnemu delu na takšnih delovnih mestih tako opremljena delovna mesta nikakor ne spadajo med tista, na katerih bi zaradi nepravilne drže in neprilagojene višine prihajalo do tipičnih poklicnih bolezni in okvar.

Predstavili so mi še eno novost, ki je zelo zanimiva in predstavlja inovativen pristop. Gre za (spet) brezplačno spletno aplikacijo za načrtovanje najrazličnejših konstrukcij s profili in ostalimi konstrukcijskimi elementi proizvajalca ITEM, v kateri lahko brez kakršnihkoli drugih CAD programskih orodij in tudi brez vsake namestitve programov na svojem računalniku načrtujemo konstrukcije s pomočjo knjižnic njihovih standardnih elementov in jih na koncu tudi naročimo, v enakih dimenzijah in številu, kot smo načrtovali! Ta spletna aplikacija naj bi na njihovi spletni strani zaživela že v marcu.

Halder

Matično podjetje Halder iz Nemčije obstaja že 80 let, podjetje v Sloveniji pa praznuje 25 let delovanja. Na prvi pogled bi najbrž ocenili, da gre za podjetje, ki se ukvarja s prodajo produktov Halder, vendar ni čisto tako! V Sloveniji poleg prodaje teče tudi proizvodnja za določen segment proizvodov, ki se potem z imenom Halder prodajajo po vsem svetu. S tem je najbrž že povedano, da kvaliteta v Sloveniji izdelanih proizvodu zadovoljuje zahteve matičnega podjetja in to že četrt stoletja!

Halder je proizvajalec standardnih elementov, ki se uporabljajo v orodjarstvu, strojegradnji in ostalih branžah, posebno pa so specializirani za področje vpenjalne tehnike, avtomatizacije in strege. Poleg  izdelkov lastne blagovne znamke zastopajo tudi izdelke priznanih proizvajalcev s tega področja, tako da je njihova ponudba izdelkov za omenjena specializirana področja popolna.

V predstavitveni aplikaciji so si obiskovalci lahko ogledali samodejno menjavo orodij, ki je pisana na kožo robotskim aplikacijam in kjer lahko isti robot z menjavo orodij praktično začne in dokonča nek izdelek. Ko beremo ta opis, si pod »orodje« najbrž predstavljamo izvijač, klešče, natične ključe in tako naprej, vendar gre tu za najrazličnejša orodja, ki za človeka niso ravno praktična, na primer orodje stiskalnice (štance), orodje za brizganje plastike in tako naprej in teža takšnih orodij lahko krepko presega 100 kilogramov! Če orodja vpenjamo na klasičen način, ročno, je za delavca lahko že sam transport takšnega orodja iz skladišča orodij do delovnega mesta velik zalogaj, potem pa je potrebno to orodje še namestiti, vpeti in nastaviti za masovno proizvodnjo. Za vse naštete faze pri Halderju ponujajo rešitve, ki delo olajšajo, obenem pa omogočajo, da en sam delavec brez truda in varno namesti tudi najtežja orodja.

Če orodje uporablja dovolj močan robot, je sicer vseeno, s kako težkim orodjem operira, ni pa vseeno, kako hitro je mogoče to orodje zamenjati in začeti naslednjo tehnološko fazo. Za hitro menjavo orodij pri Halderju ponujajo odlične rešitve avtomatskega hitrega vpenjanja, poleg tega pa še sistem ničelnega vpenjanja za obdelovance, ki omogoča obdelavo nekega obdelovanca v več fazah in na različnih strojih, pri tem pa ima ta obdelovanec na vseh strojih enako izhodišče oziroma referenčno točko, ki jo določa vpenjalni mehanizem. Pri tem sistemu tako odpade čas, ki je bil prej potreben za nastavljanje položaja obdelovanca oziroma za določanje novega 3-dimenzionalnega koordinatnega sistema na vsaki posamezni fazi

Sorodni članki

Zadnji članki

Nove priložnosti – Mikro-kompaktiranje in varjenje v eni napravi

Uporovno varjenje kot postopek za izdelavo visokokakovostnih zvarov med električno prevodnimi in mehanskimi komponentami je že dolgo uveljavljen in preizkušen postopek.

Ethernet po eni parici (SPE – Single Pair Ethernet) – prihodnost IIOT

V četrti industrijski revoluciji, oz. Industriji 4.0, bodo inteligentna omrežja prinesla temeljne spremembe. Industrija 4.0 predstavlja ogromen potencial za večjo profitabilnost in fleksibilnost industrije, okrepitev gospodarstvene konkurenčnosti, za visok življenjski standard in nova delovna mesta.

IFAM 2024 je praznoval 19. obletnico

Kako hitro teče čas, drage bralke in dragi bralci. Ni prav dolgo nazaj, ko smo skupaj s podjetjem ICM organizirali prvo konferenco Trendi in tehnologije v avtomatizaciji v Portorožu.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi novicami?

Radi bi vas slišali! Prosimo, izpolnite svoje podatke in ostali bomo v stiku. Tako preprosto je!